64 на сто не са убедени, че имат възможност да участват във вземането на решения на местно ниво, показва проучване на социологическа агенция „Тренд“
Младите хора в България са готови да бъдат част от промяната, но не вярват, че им се дава възможност. Това показва националното представително изследване „Младите могат – за да има смисъл, трябва да има диалог“, представено днес от сдружение „Мрежа за развитие на личността и талантите“. Проучването е част от проект, реализиран по Националната програма за младежта на Министерството на младежта и спорта.
53% от младите хора вярват, че тяхното поколение може да промени България, а 50% заявяват готовност да се включат в обществени процеси и формулиране на политики, стига да бъдат ангажирани с конкретна кауза. Същевременно обаче 64% не вярват, че имат възможност да участват във вземането на решения на местно ниво, а 54% смятат, че младежите нямат реален достъп до обществено влияние.
Проучването, реализирано от социологическа агенция „Тренд“, очертава поколение с висока мотивация за участие в обществения живот, но и с ясно усещане за липса на реално влияние. Евелина Славкова коментира резултатите така: „Много от младите хора се чувстват дистанцирани, не знаят как да се включат, биха искали да го направят, но не знаят как. В същото време смятат, че могат да бъдат ефективни политически и граждански лидери“.
Тревожен симптом е дълбокият срив в доверието към основните източници на обществена информация. Младите оценяват медиите, експертите и анализаторите средно с „Добър 4“ по шестобалната система, като най-голямо доверие изразяват към родителите, следвани от приятелите, колегите и преподавателите.
Особено фрапиращо е, че 81% от младите хора никога не са чували термина „младежко овластяване“ – фундаментален за европейските и национални политики за младежко участие.
На този фон 57% от младите вярват, че човек на тяхната възраст може да бъде успешен обществен и политически лидер. Тази вяра се сблъсква с три водещи бариери: негативни стереотипи към младите хора – според 36% от анкетираните; липса на възможности и подкрепа – посочена от 50%; дефицит на умения и подготовка за участие – според 44% от младите. Допълнително, 36% от младите споделят, че именно в семейството им е формирано негативно отношение към политиката.
Като пряк резултат от изследването, в следващите две седмици предстоят три регионални младежки форума – в Благоевград, Пловдив и Бургас, както и национален форум в София на 24 юни. Събитията ще съберат млади хора, социолози, политолози, представители на местната и националната власти, институции и медии в открит диалог по ключовите изводи от проучването.