Министърът на образованието Галин Цоков разпореди премахване на спорните текстове в предложенията за промени в наредбата за информацията и документите за системата на предучилищното и училищното образование. Мотивите са, че подобно предложение може да бъде направено само след предварително обсъждане с всички заинтересовани страни. След премахване на спорните текстове наредбата ще бъде предложена за обществено обсъждане.
Припомняме, че МОН предложи да се забрани ползването на електронни дневници в училищата от външни доставчици и да ползват Националната електронна информационна система за предучилищното и училищното образование (НЕИСПУО). След недоволство от страна на директори и родители, министър Цоков разпореди да се спре общественото обсъждане на проекта на наредбата, която предвижда пълно преминаване към НЕИСПУО през учебната 2025/2026 година.
За първи път националната система заработи през 2022 г. Директорите въвеждат в НЕИСПУО цялата информация за брой ученици, за техните родители, учебни планове, нормативи на учителите. Държавната система предлага и безплатни електронни дневници, а досега училищата имаха право да изберат дали да продължат да ползват вече познатите частни системи, които са платени, или да предпочетат държавната услуга. Информацията от е-дневниците на външни фирми също се съхраняват и в НЕИСПУО. След въвеждането на държавната система директори се оплакаха от сривове и грешки.
“Болшинството от училищата, които сме на външни доставчици, сме обучили учителите си как да ползват техните електронни дневници. Ако минем към НЕИСПУО, ще са нужни нови обучения за съвсем различна система”, коментира Диян Стаматов – председател на Съюза на работодателите в системата на народната просвета. По думите му предложението на МОН е за пълен монопол, който ще върне процесите в образованието години назад – в ерата на хартиените дневници. Според него, ако промените в наредбата се приемат, директорите ще се съобразят с тях, но те по-скоро ще задълбочат проблемите, вместо да ги решат.
“Ние и досега не сме установили кой стои зад тази система, не знаем към кого трябва да се обърнем при проблем. Когато пишем в секцията за проблеми, получаваме отговор след 1-2-3 седмици”, посочва Стаматов.
Проектът на наредбата урежда основно административни промени, като наличието на функционалности в НЕИСПУО, които трябва да бъдат отразени в текстовете на наредбата и др.