Предстои среща с всички новоизбрани училищни мениджъри
Как да се променят училищата, какви са пътищата за решаването на различни проблеми, как учителите да бъдат подкрепяни и мотивирани, как да се подходи индивидуално към децата и възможностите за ефективно включване на родителите в образователния процес. Това бяха част от обсъжданите теми на среща на министъра на образованието и науката проф. Галин Цоков с кандидатите, получили 90 или повече точки на проведените конкурси за училищни директори.
Според новите правила те включваха повече практически казуси и въпроси, което директорите определиха като предизвикателство, но и като положителна стъпка за промяна в образованието, бе общото мнение на директорите. Те признаха, че са били изненадани от новия изпитен формат и смятат, че на база професионален опит и добро познаване на уредбата всеки кандидат може да се справи с тях.
„Насочихме различните фази на изпита към това да се оцени лидерството на кандидатите и много важно – умението им да взаимодействат с хора. Защото очакваме промяната в образованието да започне от директорите в системата – те са тези лидери, които трябва да имат визията за утрешния ден“, каза министър Цоков. Той поздрави за постигнатите резултати спечелилите конкурса и подчерта, че разчита на техните идеи за провеждането на следващите конкурси.
„Както искаме учениците да прочетат една задача и да мислят за решението ѝ, така трябва да изпитваме и директорите – по-компетентностно ориентирано, да имаме не само добри администратори, а хора с умения да се справят при различни условия“, каза министър Цоков.
Директорите разказаха за спецификата на своите училища, за предизвикателствата, свързани с приема, работата с родители, приобщаването на деца от семейства без образование, за учебни заведения, в които залагат на иновации и квалификация на преподавателския състав. Партньорствата с местната власт бе друг акцент в разговора.
Предстои да бъде организирана среща с всички 200 новоизбрани директори. На нея ще бъдат поканени и социалните партньори.