70 учители от 14 учебни заведения се присъединяват към изградената професионалната общност от иновативни преподаватели
Три нови учебни заведения се присъединиха към проекта „Иновативни училища” на Община Пловдив и фондация „Световен образователен форум България”. Това са СУ „Черноризец Храбър”, СУ „Никола Вапцаров” и СУ „Пенчо Славейков”. 5-годишният проект стартира през 2015 г. Програмата представлява серия от методи за организиране на обучението и учебната среда но нов начин. Целта на прилаганите новаторски практики е всички деца да бъдат активни и въвлечени в учебния процес постоянно, за да се повиши мотивацията им, да се развият техните умения за анализ, презентиране, позитивно общуване, работа в група и да се подготвят за успешната си реализация във високотехнологично общество.
Днес и утре се провежда обучение на 70 учители от 14 училища, които се присъединяват към изградената професионална общност от иновативни преподаватели. „Ключови умения за успех в 21 век – иновативни методи на преподаване, коучинг и анализ на професионални ситуации” е темата на тренинга, в който участват учители от присъединените училища и педагози от основното ядро учебни заведения, които не са преминали обучение.
В първия етап на проекта се включиха 8 – ОУ ”Райна Княгиня”, ОУ ”Яне Сандански”, ОУ ”Алеко Константинов”, СУ ”Патриарх Евтимий”, ОУ ”Кочо Честеменски”, ОУ ”Йордан Йовков”, ОУ ”Елин Пелин”, НУ ”П.Р.Славейков” с активното участие на техните директори и над 100 преподаватели. Те преминаха през специално обучение, за да могат да разработват и въвеждат иновативните методи и резултатите вече са налице. На втория етап бяха включени ОУ „Васил Петлешков”, ОУ „Захари Стоянов” и ОУ „Димитър Талев”, които също преминаха обучение за изграждане на професионална общност за работа с иновативни методи на управление и преподаване, лидерство и мениджмънт. Обучените трябваше да провеждат вътрешни квалификации със свои колеги.
„Училищата в мрежата не епизодично, а във всеки един час дават възможност на децата да работят по проекти, развиват емоционалната им интелигентност, уменията да общуват, да са мотивирани да учат и да напредват, работят индивидуално така, че всяко дете да показва силните си страни и да се чувства подкрепено”, обясни Мария Гайдарова – председател на „Световен образователен форум България” и директор на ОУ „Райна Княгиня”.
В началото на обучението днес тя провокира колегите си с въпрос колко от тях тръгват сутрин с желание за работа. Оказа се, че около 30 на сто поемат с охота от вкъщи към училище, но единици се прибират с усмивка в края на деня.
„Нужна е промяна, нима не заслужавате повече след усилията, които полагате. Трябва да преосмислим задачите, които поставяме на учениците, да ги научим да мислят и работят заедно, да включим технологиите в този процес, а не да ги забраняваме”, каза още Гайдарова.
Проектът е синхронизиран със заложеното в Закона за предучилищното и училищното образование за иновативните училища и дава конкретните стъпки как да се промени културата на преподаване по отделните предмети.
Община Пловдив се надява в петгодишната рамка на проекта да подкрепи въвеждането на иновативните практики в минимум 60% от общинските училища и от всяко да има обучени учители, които да споделят със своите колеги реализираните добри практики.