Последните два часа от целодневното обучение да са занимания по интереси и физическа активност, регламентират промените в наредбата за седмичното разписание
Oбластната диpеĸция по бeзопасност на xpаните в Пловдив започва пpоверка на вcички кухни на детски градини, yчилищни и cтyдентски cтолове. Инcпеĸтоpите щe оглеждат обоpyдването и изпълнението на предписания за извършване на pемонти, както и ддали са спазени изискванията на Наредба 9 за качеството на заредените продукти в съответствие с изискванията за детско и ученическо хранене. Киселото мляко, сиренето и кашкавалът трябва да са произведени по Български държавен стандарт. Месните заготовки и месните продукти, брашното и хлябът пък трябва да са произведени по утвърден стандарт, а лютеницата и слънчогледовото масло – по браншови стандарт. Забранено е предлагането на храни, съдържащи растителни мазнини, за които на етикета не е посочен видът на преработката им.
Ocобено внимание ще се обръща на хигиената. Акцията ще продължи до края на септември.
Регионалната здравна инспекция пък ще следи дали са спазени промените в наредбата за седмичното разписание. Забранява се сливането на часове по един и същи предмет. След всеки час задължително трябва да има почивка. Наредбата на Министерството на здравеопазването влиза в сила от първия ден на учебната 2017/2018 г. С нея се цели учебните предмети да са подредени така, че на учениците да се осигуряват условия за най-добро усвояване на материала при най-малка степен на умора.
В рамките на учебния ден вече не се допуска изучаването на повече от два от учебните предмети за общообразователната подготовка за основната степен на образование и три от учебните предмети за общообразователната подготовка за средната степен на образование. Новост е също изискването часът на класа и учебният час за организиране и провеждане на спортни дейности да се включват в седмичното разписание на учебните занятия извън броя на задължителните и избираемите учебни часове.
В рамките на учебния ден трябва да има минимум един от учебните предмети „Изобразително изкуство“, „Музика“, „Бит и технологии“, „Технологии и предприемачество“ или „Физическо възпитание и спорт“ за учениците в основната степен.
Задължителните и избираемите учебни часове за всеки от дните, включени в седмичното учебно разписание, не може да са повече от 5 за учениците от I до IV клас; 6 – за учениците от V и VI клас; 7 – в един ден от седмицата, за учениците от VII клас. 7 учебни часа в два дни от седмицата се допускат за учениците от VIII до XII клас.
Наредбата третира и ново разпределение на занятията при целодневно обучение. Когато задължителните и избираемите часове се провеждат до обяд, а дейностите по самоподготовка са след обяд, последните два часа са занимания по интереси и физическа активност. Когато задължителните и избираемите часове се провеждат през целия ден и се съчетават с дейности по самоподготовка, организиран отдих и физическа активност и занимания по интереси, задължителните и избираемите учебни часове след обяд се провеждат до втория учебен час.