Да се удовлетворят най-напред заявките на работодателите за разкриване на определени професионални паралелки, а след това да се планират останалите места в професионалните гимназии – такова указание ще дадат от МОН на регионалните управления на образованието във връзка с кампанията за план-приема след 7 клас за учебната 2024/2025 г. Това съобщи зам.-министърът на образованието Мариета Георгиева. Двамата с министър проф. Галин Цоков представиха пред депутатите от ресорната парламентарна комисия концепцията на МОН за предстоящия държавен план-прием в VIII клас.
Според зам.-министър Георгиева, за да достигнат зададеното съотношение между професионални и профилирани паралелки, преобладаваща част от средните училища предлагат обучение в сферата на изкуството. 10% от тях предлагат обучение на дизайнери, рекламисти и др., а в същото време само 4% от учениците се обучават в сферата на строителството, 7% – в технологиите, 8% – в селското стопанство, където нуждата от кадри е по-голяма.
Затова едно от указанията към училища и РУО ще е първо да се направи всичко необходимо, за да се изпълнят заявките на работодателите и да няма „сигнали, че дадено РУО или училище отказва да планира определени професии, защото те не са достатъчно привлекателни“.
Другото указание ще е свързано с изискванията за разкриване на STEM паралелки. В някои региони бизнесът имал нужда от други специалисти, затова изискването за STEM следва да се прилага, след като се удовлетворят нуждите на бизнеса за други професии.
Тя заяви, че в бъдеще ще се следи за капацитета на работодателите, който понякога създава проблеми с дуалното обучение. Учениците в тази форма получават стипендии, затова тя е привлекателна. Но имало случаи на привличане на ученици от фирми с малък капацитет, които в 10 клас, когато трябва да започне работата в реална работна среда, се отказват. Дуалните паралелки са 8% от всички, което е плавно намаляване в сравнение с минали години. Сериозен проблем тук са и високите нива на осигуровки, които трябва да плащат учениците, което води до нереализиране на паралелки и затруднения сред работодателите.
Според председателя на Асоциацията на индустриалния капитал в България професионалното образование не съответства на потребностите на пазара на труда. Той посочва, че машиностроенето, металургията и електрониката са първите пера в икономиката, не са икономически специалности и туризъм. По думите му, фирмите се натъкват на нов проблем – когато се обърнат с молба към училища за разкриване на определени паралелки, им отговорят, че е запълнен лимитът за STEM.