Училището отбеляза патронния си празник в зала „СИЛА“, поздравителни адреси бяха прочетени от министъра на образованието Красимир Вълчев и от дългогодишния директор и бивш омбудсман на Пловдив д-р Юлия Юрдекова

Емоционално обръщение към ученици, учители и гости от името на семейството отправи днес в зала „Сила“ правнучката на създателя на Националната търговска гимназия по повод 115-годишнината от основаването на училището. „Следвайте пътя на тези, които са го създали, грижете се за училището като за свой дом, отстоявайте правата си и трупайте знания, за да продължите гордо напред и в следващите 115 години“, пожела инж. Лалка Обрейкова.

Гимназията се създава по инициатива на Пловдивската търговско-индустриална камара. Голяма е заслугата на деловия елит на града, начело със Стефан Обрейков. Тя е четвъртата подобна в страната след търговските училища в Свищов, Варна, Бургас. В началото се издържа от бюджета на Камарата, а по-късно минава на издръжка на Министерството на народното просвещение.

На 26 февруари 1926 г. се полага основният камък на сградата, а в началото на учебната 1927/1928 гимназията се нанася в новопостроената база. След Втората световна война сградата е взета за военна болница, а по-късно е използвана за занятията на открития в Пловдив Държавен университет. През това време учениците от преименувания Икономически техникум учат в прогимназия “Карнеги” при изключителни трудности. По-късно сградата е върната на техникума. Ученическата кооперация “Съгласие” се създава през 1914 г. и съществува почти непрекъснато и до наши дни.

Тези знакови моменти от историята на НТГ бяха припомнени чрез снимки на големия екран в залата, след което Петър Шенков от 12 г клас изпълни монолога на Левски от едноименната ода от „Епопея на забравените“.

„Днес отбелязваме две събития – тъжно и радостно – отдаваме почит към Апостола и честваме празника на нашата гимназия. През 1946 г. учителите и учениците избират Васил Левски за свой патрон. Днес, десетилетия по-късно, продължават политическите колизии, световни конфликти и войни, а ние все търсим отговори на въпроси, които не са лесни, и пак се обръщаме към Дякона, чиито завети за свобода и човечност не бива да забравяме“, каза от сцената дългогодишният преподавател по история Георги Василевски.

Поздравителни адреси бяха прочетени от министъра на образованието Красимир Вълчев и от емблематичния директор на гимназията Юлия Юрдекова. В продължение на 12 години тя е учител, 5 години изпълнява длъжност на зам.-директор в Икономически техникум „Васил Левски“ и 20 години ръководи училището. Юрдекова е първият омбудсман на Пловдив и е носител на орден „Св.св. Кирил и Методий“ от Президентството. Бивши нейни възпитаници внасят предложение до ОбС да бъде номинирана за почетен гражданин на Пловдив.

„Мислено присъствам в залата и на бързи обороти се изнизват 40 години от живота ми. Поздравявам всички, чиито имена, действия и обаяние носят уникалната идентичност на гимназията. Към днешна дата 13 учители са нейни възпитаници, което е доказателство за приемственост. Нека в днешното дигитално общество успеем да съхраним човешките взаимоотношения, да надграждаме авторитета на Търговската гимназия, а постиженията да се множат“, пожела в адреса си Юрдекова.

В отговор настоящият директор Петя Герасимова каза в словото си, че стъпва на утъпкан 115-годишен друм, по който са минали стотици учители и ученици, превърнали училището в институция. На финала на обръщението си тя припомни строфа от популярното стихотворение на пловдивския поет Петър Анастасов – „Обещай ми светло минало“, с пожелание към всички от семейството на НТГ да откриват заедно пътища, за да има какво да обещават и поколенията след това.

Празникът продължи с музикални изпълнения, конкурс за Мис и Мистър, а балът на випуските ще се проведе на 22 февруари в хотел “Санкт Петербург”.

ПУБЛИКУВАЙ КОМЕНТАР

Моля въведете вашият коментар!
Моля въведете вашето име тук

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.