МОН започва проверка на университетите след скандала с фиктивните стажове
Злоупотреби с ученическите практики са невъзможни, тъй като на сертификата в края на стажа се полагат три подписа и се слага снимка на ученика. Това коментира за „Уча в Пловдив” експертът по професионално образование в Регионалния инспекторат инж. Румен Радев по повод скандала с източването на евросредства чрез фиктивни студентски стажове. След сигнала за злоупотреби МОН започва масови проверки на вузовете в цялата страна. По документи във фризьорския салон на Айнур Генч от Варна на стаж са били стотици студенти от университети в цялата страна, но само по документи. На практика обучение не е имало. За фиктивния стаж само в този салон студентите са взели около 50 000 лева. Сред университетите, сключвали договори от името на Айнур е и Университетът по хранителни технологии. Платените стажове са общо 70 000.
„При студентските практики всичко върви онлайн, докато при ученическите издаваме сертификат със снимка, че конкретният ученик при съответния работодател и еди-кой си наставник е изкарал 340 часа. И тримата се подписват”, поясни инж. Радев.
Над 2000 ученици от 30 професионални гимназии в Пловдивско са изкарали стаж от началото на проекта. Само преди няколко дни били направени застраховки за нови 30 гимназисти от ОМГ. Интересът от страна на училищата продължавал да е голям.
По проекта „Нова възможност за моето бъдеще” към момента са валидирани 450 души. Сертификати за умения търсели основно готвачи, сервитьори и бармани.