Ако съм родител, ще кажа не 4, а 8 външни оценявания, не може да гледаме на изпитите като на драма, каза просветният министър на Регионална конференция в Хисар

Махнете тематичните разпределения, те са като окови, призоваха начални педагози

DSCF8143

По колко предмета да има външно оценяване в 4 клас от догодина. Въпросът на просветния министър Меглена Кунева предизвика оживени дебати и десетки доводи „за” и „против” сегашното положение, при което децата се явяват на т.нар. малки матури по четири предмета. Дискусията се състоя по време на Регионална конференция на началните учители от областта в Хисар. След поредицата срещи с преподаватели от региона, министър Кунева разговаря и с началните педагози. Една част подкрепиха идеята само за български и математика, за да не се претоварват и стресират децата, според други обаче това ще ги накара да учат основно по тези два предмета и ще загърбят останалите. Като мотив външните оценявания да останат четири, учителите посочиха трудностите да се изразяват. Те препоръчаха занапред в тестовите варианти да има повече въпроси с отворени отговори и обещаха да изпратят предложенията си в писмен вид в МОН.

„Ако съм родител, ще кажа не 4, а 8 външни оценявания. Не можем да гледаме на изпитите като на драма. Като си ученик, работата ти е да учиш и да бъдеш проверяван. На състезанието трябва да се гледа с радост, защото всеки от нас ежедневно се явява на изпит по нещо”, коментира Меглена Кунева.

Ученически еко проекти бяха показани в изложба по време на конференцията.
Ученически еко проекти бяха показани в изложба по време на конференцията.

Старши началният учител от ОУ „Захари Стоянов” Димитрия Джиджова призова министерството в новия закон да ги няма тематичните разпределения в досегашния им вид и ги сравни с окови, които не дават свобода на учителя. Директорът на дирекция „Образователни програми и образователно съдържание” Евгения Костадинова  зарадва присъстващите, че разпределението е заложено в стандарта за общообразователна подготовка, но няма да е по седмици и с точни дати, а годишно и ще служи по-скоро като план, който да ориентира как да се разположат темите за нови знания и за упражнения.  Костадинова обясни, че в закона се предвижда и нова концепция на обучението по чужд език в съответствие с нивата на общата европейска езикова рамка.

Не бе подмината и темата за новите учебници. Учителите масово възразиха, че ще имат изключително малко време за оценка на десетки варианти. Костадинова обаче ги посъветва да бъдат изключително отговорни при избора и посъветва да не разчитат, че познават авторските колективи, а да имат смелост да кажат: „Това не става”.
DSCF8155