Медицинският университет иска държавна поръчка за новите специалности, които пусна пробно миналата година „Специалист по контрол на храните“ и „Медицинска козметика”
По-висок прием за медици е поискал Медицинският университет под тепетата, стана ясно в деня на кандидат-студента, организиран през уикенда от висшето училище. Академичното ръководство е дало заявка за 150 бройки медицина, което е с 10 повече от миналата година. Стоматолозите ще са 100, а фармацевтите – 70.
Вузът ще приема по равен брой момчета и момичета през настоящата кампания. Преди две години приемът беше пропорционално на броя на кандидатите от съответния пол. Миналата обаче Академичният съвет гласува връщане на старото положение, т.е. по равно. Момчетата, дошли в деня на отворените врати, посрещнаха с овации този факт, за разлика от девойките, които, по правило, изкарват по-високи резултати и конкуренцията при тях е по-ожесточена.
За втора поредна година изпитът по биология ще е изцяло тест с отворени и затворени въпроси от 8, 9 и 10 клас. Кандидатите трябва да се справят с теста за 2.30 часа, докато химията остава 4 часа. Пробният изпит по биология е на 2 април, но оценката от него не важи за крайното класиране, а остава само за сверяване на часовника.
Запазва се и въведеният преди две години изпит по етика за професионалните бакалаври, т.е. специалностите в Медицинския колеж. Анкета с новоприетите показала, че 80 на сто предпочитат възможността да се докажат с есе и интервю.
Университетът кандидатства за държавна поръчка за двете нови специалности, въведени пробно миналата година – „Специалист по контрол на храните“ и „Медицинска козметика“.
„Предходната година приемът бе само платено, но интересът се оказа голям, затова искаме да ни разрешат държавна поръчка”, обясни зам.-ректорът по учебната дейност проф. Мария Куклева.
Вузът ще приема и платено обучение по всички бакалавърски и магистърски специалности, но кандидатите трябва да са изкарали положителна оценка на приемните изпити. Редовната такса е 950 лева за медици, стоматолози и фармацевти, а годишното платено обучение за българи излиза 7464 лева. За бакалаврите таксата е 4205. Чуждестранните студенти плащат 7000 за обучение на български и 8000 за обучение на английски език за магистърските и 4000 – за бакалавърските специалности. Медсестрите и акушерките плащат 740 за държавна поръчка и 4000 за платено. За “Обществено здраве” таксите са 550 за редовно и 440 лева за задочно.