С 65% се увеличава коефициентът за финансиране на обучението на студентите по педагогически специалности. Това ще позволи да се насочат повече средства за практическа подготовка на бъдещите учители, които ще прекарват повече време в базовите училища и ще получат по-голяма подкрепа от учители наставници. Това съобщи министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков при откриването на конференцията „Развитие на уменията в България“, на която Организацията за икономическо сътрудничество развитие (ОИСР) представи доклад за страната ни, изготвен по проект „Техническа подкрепа за стратегия за уменията в България“.

Част от препоръките в доклада са свързани с изграждането на умения у учениците и възрастните за реализация на променящия се пазар на труда и с квалификацията на учителите. По думите на министъра следващата седмица ще се проведат дискусии с факултетите, които подготвят бъдещи учители как да се случи най-добре тази промяна.

В тази насока ще се работи и със студенти по други специалности, затова МОН пилотно въвежда дуално обучение във висшето образование. Целта е студентите да получат по-компетентностно ориентирано образование за изграждане на умения за съответното работно място – фирма, организация, училище.

Министър Цоков припомни, че са направени стъпки за промяна и на учебните програми в училищата, които също да акцентират върху формиране на умения, а не толкова върху усвояване и възпроизвеждане на понятия. В тази посока се променя и оценяването.

„През тази година успяхме да променим характера на 50% от задачите от външното оценяване в 10. клас по български и математика – да бъдат с по-голяма практическа насоченост. Тази промяна предстои да се случи и в изпита за четвъртокласниците, а от следващата – и за седмокласници“, поясни проф. Цоков.

По време на конференцията бе представен проектът на МОН „Програма за уменията“, насочен към възможностите за учене през целия живот и валидиране на уменията на възрастни. Обсъдена беше и една от препоръките на ОИСР за изграждане на Национален съвет за уменията.

ПУБЛИКУВАЙ КОМЕНТАР

Моля въведете вашият коментар!
Моля въведете вашето име тук

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.