С 65% се увеличава коефициентът за финансиране на обучението на студентите по педагогически специалности. Това ще позволи да се насочат повече средства за практическа подготовка на бъдещите учители, които ще прекарват повече време в базовите училища и ще получат по-голяма подкрепа от учители наставници. Това съобщи министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков при откриването на конференцията „Развитие на уменията в България“, на която Организацията за икономическо сътрудничество развитие (ОИСР) представи доклад за страната ни, изготвен по проект „Техническа подкрепа за стратегия за уменията в България“.
Част от препоръките в доклада са свързани с изграждането на умения у учениците и възрастните за реализация на променящия се пазар на труда и с квалификацията на учителите. По думите на министъра следващата седмица ще се проведат дискусии с факултетите, които подготвят бъдещи учители как да се случи най-добре тази промяна.
В тази насока ще се работи и със студенти по други специалности, затова МОН пилотно въвежда дуално обучение във висшето образование. Целта е студентите да получат по-компетентностно ориентирано образование за изграждане на умения за съответното работно място – фирма, организация, училище.
Министър Цоков припомни, че са направени стъпки за промяна и на учебните програми в училищата, които също да акцентират върху формиране на умения, а не толкова върху усвояване и възпроизвеждане на понятия. В тази посока се променя и оценяването.
„През тази година успяхме да променим характера на 50% от задачите от външното оценяване в 10. клас по български и математика – да бъдат с по-голяма практическа насоченост. Тази промяна предстои да се случи и в изпита за четвъртокласниците, а от следващата – и за седмокласници“, поясни проф. Цоков.
По време на конференцията бе представен проектът на МОН „Програма за уменията“, насочен към възможностите за учене през целия живот и валидиране на уменията на възрастни. Обсъдена беше и една от препоръките на ОИСР за изграждане на Национален съвет за уменията.