Ученици от по-малки населени места ще бъдат насочвани към най-близките професионални гимназии
В план-приема на училищата за следващата учебна година ще бъдат предложени повече професионални паралелки. През настоящата година 46% от всички сформирани паралелки са професионални, заяви министърът на образованието и науката Красимир Вълчев на среща с работодателски организации.
Министерството на образованието и науката обмисляло да обвърже средните общообразователни училища с професионалните, като целта е учениците от по-малки населени места да бъдат насочвани към най-близките професионални гимназии. Предвижда се разходите за транспорт на учениците да бъдат поемани от МОН.
Според Вълчев е налице все по-голяма необходимост от създаване на обединени училища в малките населени места. Ако до десети клас учениците изучавали професии, сходни с тези в близките професионални гимназии в големите градове, щял да бъде намален броят на отпадащите, а от друга страна да се увеличи интересът към професионалното образование. Работи се и в за обвързване на професионалното и висшето образование. Идеята е учениците да могат да валидират кредитите си от гимназията по време на следването си, а вузовете да улесняват приема си за ученици от професионални училища.
С проектобюджета за догодина е предвидено увеличение на средствата за паралелките, които обучават по професии с очакван недостиг на кадри за пазара на труда.
Министърът отбеляза, че е драматичен недостигът на кадри със средно техническо образование за сметка на кадри с висше. По думите му завършилите професионално образование понякога получават в пъти по-високи заплати от тези с висше.
„Политиката ни е да разширяваме дуалното обучение. В момента финансирането е преди всичко проектно. Много от работодателите виждат ползите и ще търсим форми да споделим разходите с тях”, заяви министър Вълчев.