Изкуственият интелект оценявал понякога по-обективно от учителя отворените въпроси в тестовете, показал експеримент на МОН по време на националното изпитване по природни науки

Повече задачи с практическа насоченост ще бъдат включени в тестовете за национално външно оценяване по български език и литература и по математика в 10 клас. Това каза днес в Пловдив министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков, който се срещна с ученици от Английската гимназия в рамките на кампанията „Просто кажи „Не“. Според него именно формирането на умения за намиране на решения на реални житейски проблеми трябва да е основен акцент в обучението, който обаче към момента липсва.

На въпрос на учениците как новите технологии ще бъдат интегрирани в съвременното образование, министърът отговори, че това е един от най-актуалните въпроси и даде пример с проведеното преди няколко месеца национално изпитване по природни науки. Изкуственият интелект оценител по-обективно някои задачи с отворен отговор от учителите.

Проф. Цоков каза още, че миналата година от МОН са подготвили насоки да училищата и университетите относно използване на AI, а в момента се планират обучения на учители. Има разработена програма на Intel и за обучение на ученици.

„След като институтът INSAIT подготви втора версия на българския ChatGPT, водим разговори това, което е постигнато като езиков модел, да може да се ползва за подготовка на тестови задачи и оценяване на ниво училище“, поясни министърът.

Идната седмица България ще участва с щанд на световното изложение за технологии в Лондон, където МОН ще представи платформата „Дигитална раница“.

ПУБЛИКУВАЙ КОМЕНТАР

Моля въведете вашият коментар!
Моля въведете вашето име тук

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.