Студенти приготвят ястия от националната френска кухня.

Въвеждат задължителна специализация между 2 и 6 месеца през активните сезони

Студенти приготвят ястия от националната френска кухня.

Туризмът отчита потребност от кадри, но не за ръководни позиции, за което е необходимо висше образование. Затова вниманието ни е насочено към професионалните гимназии, които могат да подготвят изпълнителски кадри за туризма. Това заяви днес министърът на образованието Меглена Кунева след среща с представителите на браншовите туристически организации.  Професионално образование в бранша се осъществява в 130 училища. Тенденцията е увеличаване на приема по хотелиерство, ресторантьорство и кетъринг, пътувания, туризъм и свободно време в гимназиите. Вицепремиерът призова бизнеса да се включи по-активно при планирането на приема за професионално образование по туризъм и да помага за повишаване квалификацията на учителите, модернизиране на материално-техническата база. Училищата трябвало да участват в проекти съвместно с туристическия бизнес.

Практическото обучение в туристическия сектор ще се увеличи, като ще бъде въведена задължителна специализация между 2 и 6 месеца през активните сезони, каза още Меглена Кунева. Програмите трябва да бъдат променени, защото все още преобладава теорията.

Бизнесът ще изпрати своите предложения за промени в най-кратък срок, включително и по проекта на Закона за професионалното образование.

Данните от Рейтинговата система на висшите училища показват, че реализацията на завършилите направление „Туризъм” е най-ниска за последните пет години. Най-добре се реализират дипломиралите се в Софийския университет (32%), най-малко – възпитаниците на Колежа по туризъм в Благоевград (8,4%). От Икономическия университет – Варна се реализират в сектора 15.43%, докато от Университета “Проф. д-р Асен Златаров” в Бургас още по-ниско – 13.98%.