Децата в детските градини и учениците от 1 до 4 клас ще получават повече биологични и местни продукти. Това предвижда проект на промени в наредбата за прилагането на схемите „Училищен плод“ и „Училищно мляко“ за предоставяне на плодове и зеленчуци и на мляко и млечни продукти в детските и учебните заведения. С предложените изменения се цели увеличаване дела на местните и биологично произведени продукти в доставките на плодове, зеленчуци, мляко и млечни продукти в детските градини и училищата. Идеята е изграждане на здравословни хранителни навици у децата и учениците.
Двете схеми се финансират от Държавен фонд „Земеделие“. Прилагането им за учебната 2023/2024 г. ще се довърши по досегашния ред. За следващата учебна година срокът за подаване на заявления за одобрение на доставчици се удължава от 1 май до 30 юни 2024 г.
Предвижда се през новия програмен период броят на доставките на биологично произведени продукти да бъде 9 от общо 50 за цялата учебна година и за двете групи хранителни продукти, вместо досегашните от 4 до 6. Предвидено е също не по-малко от 26 от конвенционално произведените и всички биологични плодове и зеленчуци, доставяни по схемите, да бъдат от български земеделски стопани. Новото изискване заменя досегашното половината от доставките на плодове и зеленчуци да бъдат от земеделски стопани, регистрирани като такива. По този начин ще се увеличи делът на всички български плодове и зеленчуци местно производство, смятат вносителите от Земеделското министерство. С промените се разширява и асортиментът на продуктите за разпространение сред децата и учениците. Предвидено е включването на нов вид плодове, като допустими за доставка вече ще са малините и боровинките в порция по 125 г.