Със сайт за Космоса и проучване за екологично осветление представи града на тепетата на националния кръг СОУ „Патриарх Евтимий”

Математическата гимназия в Смолян се класира за международната конференция през май

DSCF8054

200 ученици от 12 държави ще посрещне Пловдив на международна конференция „Express yourself”, която ще се проведе на 10 май в Новотела. Конференцията се реализира по проекта „Chain reaction“ и е свързана с прилагане на изследователския подход в обучението по природни науки, каза за „Уча в Пловдив” координаторът за България и декан на Физическия факултет на Пловдивския университет доц. Жана Райкова. Ученици между 14 и 16 години от Грузия, Турция, Йордания, Англия, Ирландия, Германия, Франция, Италия, Словакия, Словения, Гърция България ще дебатират на английски по физични, химични и биологични теми. Дискусия относно изследователския подход в обучението по природни науки ще коментират техните учители. Придишните две издания са провеждани в Шефилд и Хайделберг.

На третото издание на международната конференция страната ни ще бъде представлявана от Природоматематическата гимназия в Смолян, която се класира на първо място в националния кръг. 10 отбора от 5 града на страната спориха за победа на националния етап на „Express yourself“ в Пловдивския университет през уикенда. Проектът „Да нахраним света” на смолянските ученици, които бяха правили и социологическо проучване, категорично бе определен от журито за призьор.

Учениците, представиха изследвания, проведени в лабораториите на висшето училище, по които са работили в продължение на три месеца. Пловдив бе представен от два отбора на СОУ „Патриарх Евтимий”. Деветокласниците презентираха изработен от тях сайт за Космоса с  любопитни факти и видеоматериал. Учениците посетили обсерваторията в Смолян и изучавали телескопа.

DSCF8052

Пловдивската гимназия се включи в надпреварата и с най-малките участници, които се оказаха в 7 клас. Темата, избрана от 14-годишите изследователи, бе за екологичното осветление.

„Проучвахме различните видове крушки – с нажежаема жичка, компактна флуоресцентна лампа, която е направена така, че да пасва с фасунгите с нажежаема жичка, както и лед крушки, които са най-ефективни”, обясни Теодор Данчев.

Изключително атрактивен макет представи Професионалната гимназия по строителство в Казанлък за отопление и осветление с на училищната сграда с фотоволтаици.

„Изследователският подход в обучението е най-модерната, актуална и препоръчвана технология от ЕК за природните науки. Досега имаме обучени 30 учители у нас, които са работили с повече от 300 ученици в Южна България. Обученията се извършват от методисти от физическия, химическия и биологическия факултет на ПУ.  Децата влизат в лабораториите на висшите училища и виждат с какво се занимава един учен. По този начин сами откриват знанието. Ученият не бива да се възприема като човека с бялата манта, който стои в кабинета и лабораторията, той има теренна работа, обработва и презентира данни. Целта е да увлечем учениците към науката като нещо занимателно и перспективно”, коментира доц. Жана Райкова.

DSCF8056