ДГ „Буратино“ спечели 6 награди, включително Европейската награда за иновативно обучение в категорията „Образование и грижи в ранна детска възраст“
Сред наградените пловдивски детски и учебни заведения днес бяха също ДГ „Осми март“, Езикова гимназия „Иван Вазов“ и Френска езикова гимназия „Антоан дьо Сент Екзюпери“
Пловдив днес бе домакин на церемонията по връчването на Европейските награди за иновативно обучение (EITA), организирана от Центъра за развитие на човешките ресурси (ЦРЧР). Събитието се проведе в Дома на културата „Борис Христов“ и събра водещи фигури в сферата на образованието, учители, директори и представители на образователни институции от цялата страна.
Изпълнителният директор на ЦРЧР Николай Спасов изтъкна постоянния стремеж на българските учители да внедряват нови педагогически практики, насочени към осигуряване на по-добро бъдеще за учениците, и връчи част от наградите за иновативно обучение.
Гост на церемонията бе зам.-кметът по финанси на община Пловдив Жени Петкова, която подчерта, че наградите EITA са признание и вдъхновение за всички преподаватели да търсят нови подходи и решения в обучението. На церемонията бяха връчени и Националните eTwinning награди – те отличават преподавателите, успели да реализират успешни eTwinning проекти, обединяващи ученици и учители от различни европейски държави за постигането на общи цели. Тази година отличените учители в различните категории са 31.
Проект „Future skills and competencies for children“ на Детска градина „Буратино“ от Пловдив в категорията за ранно детско образование.
Детска градина „Буратино“ спечели 6 отличия, включително Европейската награда за иновативно обучение в категорията „Образование и грижи в ранна детска възраст“. Екипът получава признанието за работата си по проекта „Бъдещи умения и компетенции за деца“ по програма „Еразъм+“. По него работят в партньорство с ICS „Дон Лоренцо Милани“ от сицилианския град Джела. Обхванати са 205 деца на възраст от 3 до 11 години. Проектът е насочен към създаването на приобщаваща среда, в която децата да се чувстват в безопасност, да бъдат спокойни и щастливи, да имат усещане за принадлежност към детската група. За целта педагозите повишават компетенциите си за управление на една по-активна и интерактивна класна стая, в която са внедрени както иновативни творчески методи на обучение в мултикултурна среда, така и се насърчава използването на подходи за развиване у децата на толерантност към другия и умение за общуване с хора от различни култури.
„По проекта работят общо 17 учители – 9 от българска и 8 от италианска страна. Обмяната на опит се осъществява посредством двустранни гостувания. Педагозите организират и тематични седмици, посветени на европейски държави, в които децата учат за фолклора, традициите, обичаите и културното наследство. Всичко това разширява познанията им за различните националности, раси, континенти и държави. А за да затвърдят наученото, сами решават да изработят и национални костюми, които след това представят под формата на парад в детската градина“, пояснява директорът Кристина Йончева. Заедно с нея бяха отличени колегите й Адриана Топалова, Пенка Тарасевич, Зорница Славовска, Албена Палавурова.
Сред наградените пловдивски детски и учебни заведения днес бяха също ДГ „Осми март“, Езикова гимназия „Иван Вазов“ и Френска езикова гимназия „Антоан дьо Сент Екзюпери“.