Търсят начин как мотивирани хора могат бъдат привлечени и успешно обучени за учителската професия

Education Innovators, Audience

Над десет пилотни училища от Пловдивска са част от международния проект “Нов път за нови таланти в преподаването”, който в сряда беше отличен на първо място в една от категориите на “Новатори в образованието”. Класацията има за цел да привлече общественото внимание към позитивната промяна в българското образование и да покаже добрите примери на личности, проекти и инициативи с най-голям принос към въвеждането на нови обучителни методи.

“Нов път за нови таланти в преподаването” обръща внимание на големия проблем с недостига на учители в българското образование. Целта му е да отговори на въпроса как към учителската професия да бъдат привлечени мотивирани хора, каква трябва да е тяхната подготовка, за да са успешни в класните стаи, и как училищата могат да ги задържат. Проектът се осъществява от фондация “Заедно в час” с подкрепата на Министерството на образованието и науката и ПУ “Паисий Хилендарски”.

В рамките му беше открита иновативна магистърска програма, фокусирана върху съвременни практики в преподаването и придобиване на практически опит в класната стая. 20 от участниците в нея преподават в 14 пилотни училища в област Пловдив, за да развият на практика уменията си и да получат подкрепа от опитни директори и учители. Включените в проекта училища акцентират върху иновативни практики в учебния процес и подпомагат новоназначените учители да се интегрират по-бързо и ефективно в образователната среда.

Училищата участници от Пловдив са ОУ “Йордан Йовков”, ОУ “Екзарх Антим I”, ОУ “Васил Петлешков”, ОУ “Гео Милев”, ОУ “Захари Стоянов”, СУ “Свети Седмочисленици”, СУ “Св. Паисий Хилендарски”, СУ “Св. Св. Кирил и Методий” и ЧОУ “Слънчев лъч”. От областта проектът е подкрепен от ОУ “Граф Николай Игнатиев”, ОУ “Неофит Рилски”, ОУ “Христо Ботев”, СУ “Васил Левски”, и ОУ “Дядо Иван Арабаджията”.

Обучението в магистърската програма е съобразено с държавните изисквания за придобиване на професионална квалификация „учител“, включва дълга практика и преподаване под супервизия, както и наставничество и подкрепа от опитни учители и директори. Целта му е учителите да могат да развият у учениците си ключови умения на 21 век като аналитично мислене, работа в екип, аргументация, четивна и математическа грамотност.

Уменията, нагласите и знанията на участниците в иновативната програма се измерват в рамките на научно изследване на Университета на Дуйсбург-Есен, а първите резултати сочат, че те показват високи резултати още в началните месеци на своята работа в училище.