Гост на събитието бе Тремьор Дениго от дирекция „Образование, младеж, спорт и култура“ на Европейската комисия
Пловдивски педагози представиха идеи и доклади на научно-практическа конференция „Зелено образование за устойчиво развитие“, която се проведе в Пазарджик. Официален гост на събитието бе Тремьор Дениго – представител на секретариата на коалиция „Образование за климата“, генерална дирекция „Образование, младеж, спорт и култура“ и Съвместния изследователски център на Европейската комисия. Той поздрави гостите и участниците, като подчерта важността на екологичното образование и необходимостта да бъде заложено като устойчиво бъдеще. Емилия Лазарова – заместник-министър на образованието, сподели приоритетите на МОН в сферата на екологията в различните й направления, както и важността тя да бъде не само част от учебните програми, а да намира място в ежедневието на преподавателя.
В първата пленарна сесия Тремьор Дениго представи Green Comp – европейска рамка за компетентности в областта на устойчивостта. Представена бе и дейността на коалиция „Образование за климата“, нейната платформа и националната група.
Конференцията продължи с паралелни сесии за предучилищен, начален, прогимназиален и гимназиален етап. Най-многобройните пловдивски участници бяха в областта на предучилищното образование – Борислава Вичева, Стела Папазова, Мариела Гиздова и Катерина Златанова от ДГ „Кремена“, Лиляна Желязкова и Весела Гологанова от ДГ „Н.Й.Вапцаров“ – Асеновград, Албена Палавурова от ДГ „8 март“, Спаска Василева, Иванка Гатешка от ДГ „Десислава“, Дочка Попова, Радка Милчева, Николина Митрева от ДГ „Малина“ и Олимпия Миран и Джени Ангелова – подготвителна група на СУ „Хр.Г.Данов“. Единствен представител за останалите етапи бе Десислава Кръстева – главен учител за начален етап в СУ „Св. Константин-Кирил Философ“.
Всички участници получиха грамоти за отлично представяне.
Успоредно с представяне на пленарните доклади се проведоха и работилници: “Програма GLOBE-NASA”, представена от Иво Джонкин – посланик на Scientix, Европейска асоциация за астрономическо образование, „ДНК екстракция с подръчни материали“, представена от д-р Емил Вътов и д-р Никола Стайков , Център по растителна системна биология и биотехнологии, Пловдив, „Геймификация в училище – ключ към устойчиво развитие и зелено образование“,„Златното сечение, пентаграмът и изследвания с числата на Фибоначи и числата на Каталан“.
С пленарни доклади не екологична тема се представиха и ученици. В рамките на събитието бе открита и фотоизложба на тема „Климатичните промени през погледа на фотообектива“. Тремьор Дениго награди най-добрата снимка на ученик, чийто избор стана чрез гласуване с QR код, както и най-добре презентиращите.