Новата Рейтингова система на МОН класира висшите училища по 100 индикатора

Пловдивските висши училища са национални лидери в 10 професионални направления от общо 52, показват оповестените днес от МОН резултати от Рейтинговата система за 2024 година. Тя класира 51 акредитирани висши училища по 100 индикатора, които измерват различни аспекти – учебен процес, учебната среда, социално-битови и административни услуги, научна работа, престиж, реализация на пазара на труда, доходи и регионална значимост. Включени са допълнителни индикатори за броя на съвместните програми на български висши училища с партньори от чужбина, при които се издава както българска, така и чуждестранна диплома на завършилите. За първи път тази година се отчита и степента на образование при оценката. Миналата година пловдивските вузове водеха в 11 направления.

Техническият университет, под чиято шапка е и пловдивският филиал, отново е начело в шест професионални направления – „Електротехника, електроника и автоматика“, „Енергетика“, „Комуникационна и компютърна техника“, „Машинно инженерство“, „Общо инженерство“ и „Транспорт, корабоплаване и авиация“. И по шестте вузът запазва лидерската позиция от последните седем години. Университетът се изкачва от осмо на шесто място в направление „Администрация и управление“, запазва втората позиция – в „Информатика и компютърни науки“ и „Математика“. Остава на седма позиция и в професионално направление „Педагогика“.

Аграрният университет традиционно е начело в две професионални направления – “Растителна защита” и “Растениевъдство”, като при „Животновъдство“ заема отново второ място. Вузът се изкачва с една позиции – от четвърта на трета, при „Науки за земята“, където има равен брой точки с Нов български университет. В “Туризъм” и „Общо инженерство“ слиза от пето на шесто място. В „Икономика“ се изтегля от единадесета на десета позиция.

Пловдивският университет отстъпва лидерството при появилото се преди пет години професионално направление в Рейтинговата система – „Теория и управление на образованието“, и се нарежда на второ място, заедно с Великотърновския и Шуменския университет. Измежду пловдивските висши училища при ПУ динамиката е по-голяма в различните направления в сравнение с предходни класации. От трета позиция слиза на пета в направление „Социални дейности“. На същата позиция е и в направление „Биотехнологии“. Отстъпва от пето на шесто място в „Информатика и компютърни науки“, запазва  деветото по „Икономика“. Слиза от четвърта на пета позиция в „История и археология“. С една стъпна надолу – от трета на четвърта, върви във филологическото направление. Продължава да е на второ място в „Биологически науки“, „Химически науки“ и „Физически науки“, но отстъпва от шесто и отива на осмо в „Политически науки“. Заема място в направление „Музикално и танцово изкуство“. Изкачва се от трета на втора позиция в професионално направление „Педагогика“, заедно с Великотърновския университет, но отива от второ на трето място в „Педагогика на обучението по…“. Запазва също третата позиция по „Математика“, а по „Право“ се изкачва от четвърта на втора, заедно с УНСС, Великотърновския и Варненския свободен университет. В направленията „Психология“, „Театрално и филмово изкуство“ и „Религия и теология“ ПУ е четвърти, а във „Философия“ и „Туризъм“ остава извън класирането, поради липса на достатъчно данни. ПУ запазва десетото място в направление „Администрация и управление“, но е на последното девето място в „Машинно инженерство“.

След ПУ в направление „Администрация и управление“ остават другите пловдивски вузове, обучаващи в тази сфера – Висше училище по сигурност и икономика и Висше училище по агробизнес и развитие на регионите.

По традиция Университетът по хранителни технологии е първи в професионално направление „Хранителни технологии“, където няма и конкуренция. Висшето училище запазва второто място в „Енергетика“. В направление „Биотехнологии“ обаче слиза от второ на трето. При „Машинно инженерство“ слиза от шеста на девета позиция. Пада с едно стъпало и отива на дванадесето място по „Комуникационна и компютърна техника“. Качва се с едно стъпало – от десето на девето, в „Общо инженерство“. Слиза от трета на четвърта позиция в „Електротехника, електроника и автоматика“. С две стъпала нагоре се изкачва в „Икономика“ – от тринадесето на единадесето място заедно с Югозападния университет и ВУСИ.

Медицински университет – Пловдив отстъпва само с една точка лидерството в направление „Медицина“ и остава на второ място след МУ-София. Университетът се придвижва от трето на второ място в професионално направление „Фармация“. Със същия брой от 65 точки е и СУ „Св. Климент Охридски“. С позиция напред спрямо миналата година МУ-Пловдив е класиран и в професионално направление „Здравни грижи“. Там събира 57 точки, заедно с МУ-Плевен и СУ „Св. Климент Охридски“. В направление „Стоматология“ МУ-Пловдив запазва второто място от миналата година, като тази година МУ-Варна отстъпва и остава на трета позиция. Университетът се нарежда отново на втора позиция и в направление „Обществено здраве“.

Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство запазва миналогодишното лидерство в направление „Теория на изкуствата“. В  „Музикално и танцово изкуство“ също затвърждава второто място, а в „Изобразително изкуство“ – четвъртото. Пада с две стъпала надолу – от пето на седмо, в направление „Педагогика на обучението по“.

ПУБЛИКУВАЙ КОМЕНТАР

Моля въведете вашият коментар!
Моля въведете вашето име тук

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.