Снимки Ретро фото "Олд Пловдив"

С околосветско пътешествие с танц, пантомима и жестомимика ученици и учители отбелязаха юбилея в Конгресния център на панаира

Снимки: Ретро фото “Олд Пловдив”

С почетен плакет „Св. св. Кирил и Методий“ на президента Румен Радев бе удостоено Средното специално училище за ученици с увреден слух „Проф. Стоян Белинов“ по повод своята 100-годишнина. Отличието се присъжда да водещата роля в личностното развитие и приноса към формиране на традициите и съвременния облик на образованието на деца със специални образователни потребности, се казва в поздравителния адрес на държавния глава. „Всеки от вас притежава уникален потенциал, убеден съм, че ще постигнете това, за което мечтаете“, обръща се към учениците президентът, отправяйки поздрав и към дарителите, като добавя, че държавата трябва да полага повече грижи за израстването им.

В приветствието си към присъстващите и гостите на юбилея в Конгресния център на панаира тази вечер директорът Златина Стаматова призна, че преди шест години, когато е поела поста, не е предполагала, че ще влезе в новия век на училището и благодари на креативните си колеги за отдадеността.

Поздравителен адрес от името на министъра на образованието и науката поднесе Бояна Алексов – главен експерт по приобщаващо образование. „Вашето училище е символ на възможностите, които всяко дете заслужава, вие доказвате, че с човечност и усърдие се преодоляват всички бариери“, се казва в адреса.

Грамота и почетен плакет за изключителен принос в обучението, социализацията и реализацията на ученици с увреден слух връчи и областният управител проф. Христина Янчева, която окуражи учениците да вярват в себе си, защото до тях винаги ще бъдат техните учители и родители.

Към отличията бе прибавено и това на кмета „Източен“ Емил Русинов. Той връчи почетния знак на района на директора Златина Стаматова. Подаръци и поздрави поднесоха организациите на глухите, а водещите благодариха на организациите и личностите за подкрепата.

Видеопрезентация пренесе зрителите на тържеството в 1925 г., за да припомни началото, когато в Пловдив е основан Институт за глухи деца. В момента в училището има 97 деца от 2 години до 12 клас.

Повече от 40 малки и големи изпълнители дадоха дух и емоция на празника, повеждайки зрителите на околосветско пътешествие. Под напътствията на своите учители те се понесоха в африкански ритми, преобразиха се на аборигени, с корейски танц обясниха, че Азия значи изгрев. Озоваха се и в Америка, за да се превърнат в каубои, играха ча-ча, докато на екрана се излъчваха кадри от Южна Америка.

Любовен етюд пренесе зрителите в Париж, а двамата талантливи изпълнители „говориха“ с езика на пантомимата. Тарантела в италианска пицария вдигна градуса на настроението, испанско пасо добле, тиролски танц и гръцко сиртаки допълниха празничната програма, за да докажат, че навсякъде по света можем да бъдем заедно, независимо от различията.

И тъй като в България е най-хубаво, както отбелязаха децата, изпълнение на гайда и емблематичната „Една българска роза“ сложи емоционалния финал, който събра всички изпълнители на сцената.

ПУБЛИКУВАЙ КОМЕНТАР

Моля въведете вашият коментар!
Моля въведете вашето име тук

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.