Децата обясниха на Дългото чорапче кой е създателят на първото българско училище и разказаха за автора на „История славянобългарска”
„Разбрах, че когато учим, също може да е весело”. Това призна любимката на поколения деца и пораснали вече момчета и момичета Пипи Дългото чорапче, която гостува днес на празника на книгата в ДГ „Мирослава”.
След като в продължение на една седмица малчуганите и техните родители изработваха заедно странички с любими приказни герои, днес книжките на всяка група бяха изложени в салона на градината, където се проведе и празникът. Любимата приказка на най-малките се оказа „Трите прасенца”, а посланието на тяхното томче бе „Книгата е прозорец към света”. „Книжки сладкодумни правите ни умни”, написаха на своя проект деца и родители от II А група, чиято любима приказка е „Медената питка”. Връстниците им от II Б група са фенове на „Маша и Мечока”, за които „Книжката е веселушка, мъничка пъструшка, много я обичам, все към нея тичам”. За децата от III група книгата се оказа любим приятел, а „Три сестрички” – най-харесваната от тях приказка. „Книгата е мечта, която държиш в ръцете си”, убедени са бъдещите първолаци от IV А група, които обичат най-много „Златното момиче”. Историята за Снежанка е най-интересна за подготвителна IV Б група.
„Инициативата е в рамките на нашата програма за повишаване на грамотността и е в унисон с политиката за работа с родителите”, обясни директорът Радка Гъркова, която влезе и в ролята на водещ празника. Освен с майсторене на книжки, децата драматизирали приказните сюжети с помощта на учителите си. Откъси от театралните сценки бяха презентирани на мултимедия пред всички на празника.
В Седмицата на книгата детската градина успяла да обогати бибилотечните кътове с дарения от родителите, а днес добави още няколко томчета – „Ние, врабчетата” на Йордан Радичков, подарък от студенти и преподаватели на Пловдивския университет.
Тържеството неслучайно бе организирано в Деня на народните будители, за да може децата да покажат знания и за възрожденците и книжовниците ни. За изумление на Пипи те безпогрешно разпознаха портретите на Вазов, Ботев и Левски, прожектирани на мултимедийния екран, и дори обясниха, че Паисий Хилендарски е написал първата българска история. А на въпроса: „Кой е Васил Априлов?” побързаха да отговорят, че той е създал първото българско училище. Хлапетата успяха да разпознаят и автора на „Рибен буквар” Васил Априлов, с което спечелиха аплодисментите на кмета на район „Централен” Георги Стаменов, който бе гост на празника.