Пилотно изследване по формата на TIMSS в 10 пловдивски училища

0
889

Пилотно проучване по формата на Международното изследване на уменията на учениците по математика и природни науки TIMSS ще се проведе в периода 14 април – 30 април сред ученици от 4 клас. Целта е апробиране на инструментите за оценяване и процедурите по администриране преди основния етап на изследването през 2027 г. В извадката, на случаен принцип, са включени и 10 пловдивски училища, които пробно ще решават тест. Националната организация за провеждане на проучването в България се осъществява от Института по образование към МОН.

TIMSS е сред най-утвърдените международни изследвания, което от над три десетилетия проследява постиженията на учениците по математика и природни науки и предоставя съпоставима информация за състоянието и развитието на образователните системи.

TIMSS 2027 се реализира в изцяло дигитална среда и включва съвременни формати на задачи, които позволяват по-задълбочено измерване на знанията и уменията на учениците, включително решаване на проблеми и прилагане на научни подходи. В рамките на изследването се събират и контекстуални данни чрез въпросници за ученици, учители и директори.

Проучването не цели оценяване на отделни ученици, учители или училища, а формира обобщена национална картина за постиженията на децата и факторите, които ги обуславят.

Извадката за всяка страна се изготвя по международно утвърдени процедури, гарантиращи представителност и надеждност на резултатите. Цялата събрана информация се счита за поверителна.

Резултати и мястото на България

Постиженията на учениците по държави в зависимост от средния им резултат са представени в скала със средна стойност 500 точки и стандартно отклонение 100 точки. Средният резултат на всички участници в изследването е показателят спрямо който се анализират данните за отделните държави.

В последните три издания на TIMSS са участвали четвъртокласници от 57 държави през 2015 г. и от 58 държави през 2019 г. и 2023 г. Средните резултати на българските четвъртокласници са значително по-високи от средното за TIMSS, както по математика, така и по природни науки. След известно понижение през 2019 г. резултатите през 2023 г. по математика достигат нивата от 2015 г. Те са по-високи от тези на Финландия, Австралия, Германия, Дания, Белгия, Унгария, САЩ, Словакия, Словения, Италия, Испания и т.н. Българските четвъртокласници изпреварват по природни науки учениците в Румъния, Чехия, Словения, Латвия, Унгария, Дания, Канада, Словакия, Германия.

От друга страна и независимо от сравнително високите средни резултати на учениците, наблюдаваме значителни разлики в зависимост от семейния и културния им статус, населеното място и дори училището, в което учат.

Данните на TIMSS 2023 показват съществени разлики между средните резултати по математика и природни науки в зависимост от социално-икономическия и културния статус на ученика. Разликите са много големи – 122 точки по математика и 147 точки по природни науки.

Силното влияне на социално-икономическите фактори върху образователните постижения на учениците е предпоставка и условие за образователни неравенства, каквито се забелязват още в начален етап. Тази тенденция се задълбочава особено при по-големите ученици, както показват всички издания на PISA от 2000 г. насам.

ПУБЛИКУВАЙ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.