Ученик с температура иска на училище, за да изпусне урок по география, не очаквахме такъв ефект, сподели директорът на ССУ „Стоян Белинов” Недялка Гарова
Искат „добавена реалност” по всички предмети, нямаме отсъстващи, заяви година след въвеждане на иновацията садовското ОУ „Гео Милев”
Как най-новите подходи на преподаване с помощта на мобилни ресурси и устройства върнаха учениците в клас. Резултатите от иновацията по проекта mRIDGE, разработен от Пловдивския университет в партньорство с Община Пловдив и вузове и училища от Испания, Англия, Румъния и България бяха представени днес.
Експерименталните занятия с ученици от различна възраст показват, че те са много по-ангажирани с урока, когато в часовете се включат мобилни устройства. Учениците в 7 и 8 клас на Училището за деца с увреден слух втора година изучават интерактивно география и биология. Учителите отбелязват 100% посещаемост на часовете, в които децата разполагат с таблети.
В продължение на година проектът е тестван с 20 деца от ромски произход на садовското ОУ „Гео Милев”. Отсъствията от училище за тях вече са в миналото, въпреки че технологиите са въведени само в часовете по човек и природа и физика. Децата не са повишили значително знанията си, но затова пък всички са в клас.
Разработеният по проекта софтуер дава възможност на учителите да влязат в платформата на проекта и да поискат от администратора достъп до инструментите за създаване на електронни ресурси, както и до 20 готови модела. В тази среда преподавателите могат да генерират сами свой електронен урок. Той достига до децата чрез QR код, който е отпечатан върху върху обикновен лист. Носителят може да бъде вмъкнат и в учебника, на страницата на съответния урок. Учениците сканират кода с таблет или мобилен телефон и така отварят съдържанието, което е създадено специално за тях и допълва стандартния материал в учебника.
“Нашите деца имат много липсващи понятия, доста не могат и да говорят. Затова към “добавената реалност” сложихме и жестомимичен език, който повечето от тях ползват като помощен. Не очаквахме такъв ефект”, сподели директорът на ССУ “Стоян Белинов” Недялка Гарова и разказа случай, при който дете с температура принудило родителите си да го заведат на училище, за да не изпусне урока по география.
Ромчетата от Садово с лекота се научили да използват таблетите и искали да влизат с тях по всички предмети, сподели директорът Ренета Вълчева.
Предимството на този метод е, че така одобрените от МОН масови учебници и помагала могат да се допълнят и адаптират към потребностите на деца със специфични нужди чрез създадените от самите учители електронни ресурси и допълнителни модули, обясниха ангажираните в проекта.
За децата от целевата група в пилотните две училища са били закупени таблети по проекта, но съучениците им от останалите класове толкова се ентусиазирали, че сега директорите умуват как да закупят допълнително, за да приложат нововъведението и при тях.
„Иновацията може да се използва не само в училищата с предимно ромски ученици и деца със СОП, но и в масовото училище. Технологията е приложима на таблет и смарт телефон, с каквото разполагат повечето деца. Достатъчно е да се изтегли QR кодът от сайта на проекта, което е абсолютно безплатно”, обясни зам.-ректорът на Пловдивския университет проф. Невена Милева. Като ръководител на проекта тя обясни, че основната причина да го стартира, е ранното отпадане от клас. От друга страна това давало абсолютна свобода на учителя да експериментира и да бъде независим, без да излиза от рамките на учебните планове и програми. Разработено е и методическо ръководство за учители на български и английски език.
На въпрос не занижава ли подобен подход качеството на обучение, тя отговаря, че младите хора използват технологиите за всичко друго, но не и за обучение, затова е време мобилните устройства да бъдат използвани в класната стая. Екипи от ПУ са готови да отидат на място във всяко училище, което реши да въведе иновацията и да осигури необходимите таблети и мобилни устройства.
Пред старт е и продължението на проекта, насочен към млади хора от икономически по-изостанали райони. Софтуерна система дава възможност на учители и родители да генерират уроци, предназначени за деца с комуникационни проблеми и такива, които имат проблеми с езика.