Екипът на СУ “Любен Каравелов” проведе обучение за работа със стереоскопичен дисплей “zSpace” и 3D принтер

Как да използват технологиите за виртуална и добавена реалност  и в часовете по общообразователна подготовка и така да съживят класната стая учиха преподавателите от СУ „Любен Каравелов“. Училището вече разполага с мултифункционална учебна зала, която акцентира върху обучението по STEAM (Science, Technologies, Engineering, Arts, Math), затова организира специално обучение за педагогическия екип. Наесен учениците ще създават виртуална и добавена реалност, холограми, които да отпечатват с 3D принтер, ще програмират и реализират собствени проекти. Всичко това ще е възможно посредством 86-инчов интерактивен екран в комбинация със софтуер с повече от 1 000 различни 3D модели и сцени, насочени към учебното съдържание по отделните предмети.

Новата зала разполага и с качествена озвучителна система, необходима за работата с различни мултимедийни формати (видео, аудио), изключително подходяща за часовете по музика, които са профилирани за училището.

Абсолютен хит е работната станция по природни науки. zSpace е единствена по рода си тип образователна технология, която комбинира виртуална и добавена реалност в обучението по STEM дисциплините. Инсталиран софтуер за 3D дизайн и моделиране ще позволява на учениците сами да създават свои триизмерни модели, „излизащи“ от екрана. 3D принтерът пък ще дава възможност моделираните 3D холограми да се отпечатват в реален физически модел. zSpace има над 30 патента за уникалната си технология, разпространен е в повече от 1000 образователни институции в Япония, Китай, Корея, Австралия, Нова Зеландия, Великобритания, Германия, Финландия.

Посредством тази технология през учебната 2020/2021 година ученици в иновативните паралелки – 5 клас, ще създават свои продукти и учебно съдържание.

„Художественият дизайн и изкуствата са важна част от STEM-базираното образование, тъй като творческото мислене и разгръщането на заложби са от съществено значение за развитието на иновации. Голяма част от STEM-уроците включват изграждане на модели и симулация на ситуации. Този подход е много повече от „залепване“ на понятията заедно. Това е философия на образованието, която обхваща преподавателски умения и учебни предмети по начин, който прилича и отразява реалния живот“, коментира преподавателят по информационни технологии Божидара Илиева.

Първият продукт, създаден от учителите с 3D принтера, бе перце за китара.