Гимназията за поредна година печели признание в престижния конкурс, този път в категория „STEM знание“, а ДГ „Кремена“ – в „STEM любознание“
Проектът „SMART сляп стик“ донесе на деветокласника Николай Владимиров от ПГЕЕ победа в категория „STEM математика“
В седмото издание на надпреварата за STEM науки седем учители от Пловдив и областта бяха обявени за национални победители
Професионалната гимназия по електроника и електротехника за поредна година е обявена за национален победител на седмия конкурс за STEM науки 2024, организиран от EduTechFlag в партньорство с научния център „Карнеги“, Пенсилвания. Тази година пловдивската гимназия завоюва отличието в категорията „STEM знание“. Наградата се връчва за цялостен принос в разработване на иновативни STEM проекти и внедряване на STEM подхода в учебния процес. Училището има разработена програма, която включва задълбочено изучаване на наука, технологии, инженерство и математика. В 8 клас учениците изучават “Въведение в STEM”, в 9 клас – STEM1, а в 10 клас – STEM2. Гимназията разполага с модерно оборудван STEM център, върхови технологии и софтуер, необходими за ефективно преподаване и учене на STEM предмети – лаборатория за научни експерименти, работни пространства за роботика и програмиране, интерактивни дисплеи и други технологии за проектно и проблемно базирано обучение.
За SUPER STEM детска градина бе обявена пловдивската ДГ „Кремена“, която стана национален победител в категория „STEM любознание“
Кандидатстващите изпращат половин страница резюме или до 3-минутно видео в MP4 формат, на български или на английски език, като описват проект, идея, постижение или експеримент, участие в зелено училище или обучение в лятна школа в областта на STEM. Разработките могат да бъдат STEMS (STEM + Sports), STEM – проекти, които са в областта на STEM, STEAM – постижения, в които освен STEM е включен и елемент на Изкуствата – Изобразително изкуство, Музика и други (Art). Учителите представят STEM проекти, в които са участвали и насърчили ученици да се включат, посочвайки постигнатите резултати.
ПГЕЕ има още две национални награди от седмото издание на конкурса. Едната е за проекта „SMART сляп стик“ на деветокласника Николай Владимиров, която му донесе отличие в категория „STEM математика“. Това е устройство, предназначено да помогне на хора със зрителни и двигателни увреждания да се ориентират и придвижват по-безопасно и независимо. То съчетава иновативни технологии и компоненти, които позволяват полезна информация да стигне до ползватели в реално време. STEM устройството може да се използва основно от хора с проблеми със зрението и двигателни недостатъци. То се управлява от интелигентна система за проследяване и подпомагане чрез звуков сигнал и уведомление на приложението.
Другата е за учителския екип Здравка Георгиева, инж. Тодорка Добрева и Марина Петрова – национални победители в категория „DIGITAL EXCELLENCE“ – преподаватели, насърчавали учениците си да експериментират в областта на IT технологии, програмирането и други дейности, свързани с дигиталните ресурси и инструменти в училище. Тяхната награда е за проекта „Изкуственият интелект и STEAM обучението“, свързан с ИИ в часовете по български език и литература.
Общо седем учители от Пловдивско спечелиха национални отличия в седмото издание на надпреварата. За националeн победител STEM AMBASSADOR EUROPE бe обявен компютърният специалист инж. Константин Колев от ПГ „Владимир Заимов“ – Сопот. STEM AMBASSADOR в детска градина стана Албена Палавурова от ДГ „Осми март“ в града под тепетата.
Диана Пейкова от ОУ „Христо Смирненски“ в Раковски бе обявена за национален победител STEM AMBASSADOR, а Ивелина Гачева от ОУ “Христо Смирненски”, с. Строево получи титлата SUPER STEM EUROPE.
Всички национални победители са поканени да представят своите проекти на четвъртата национална конференция от 13 до 15 септември.
Учители победители SUPER STEM 2024 в училище са:
Категория „DIGITAL EXCELLENCE“: Здравка Георгиева, Марина Петрова, Тодорка Добрева – ПГЕЕ
Категория „STEM AMBASSADOR“: Габриела Георгиева – СУ „Любен Каравелов“, Нина Райчева – ПГЕЕ, Константин Колев – ПГ „Ген. Владимир Заимов“ – Сопот, Ивелина Гачева – ОУ „Христо Смирненски“ – с. Строево, Деяна Пейкова – ОУ „Христо Смирненски“ – Раковски, Мария Петрова – ОУ „Райна Княгиня“, Албена Палавурова – ДГ „Осми март“
Ученици победители SUPER STEM в училище са:
(те ще споделят за своите STEM проекти в първата дигитална ВИДЕО флипинг книга в България STEM УЧЕНИЧЕСКИ ПРОЕКТИ)
SUPER STEAM 8-12 клас
Снежана Минчева, ПГЕЕ – проект „MathKiddo“
SUPER STEM 1-4 клас
Тодор Цанев, ОУ „Райна Княгиня“ – проект „Подвижен вентилатор“
SUPER STEM 8-12 клас
Димитър и Делян, ЕГ „Иван Вазов“ – проект „Безкрайно огледало“
Николай Владимиров, ПГЕЕ – проект „SMART сляп стик“
Национален победител в категорията STEM семейство е от Пловдив – семейството на четвъртокласника от ОУ “Райна Княгиня” Тодор Цанев.