МОН отваря за допълнителни 10 дни системата, за да могат желаещите да се явят на ДЗИ по предмета да подадат заявление, съобщи министър Красимир Вълчев

От тази година се предвижда 15% от студентите в направление „Икономика“ да кандидатстват с матура по математика. Това каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев, който, заедно с ректорите на държавните икономически университети, обсъдиха решението минимум 50 на сто от приема по икономика от следващата учебна година да е с оценка от ДЗИ по математика.

„Ако искате да учите икономика в държавно висше училище, гответе се за матура по математика. От днес отваряме за допълнителни 10 дни системата, за да могат желаещите да се явят на ДЗИ по математика да подадат заявление“, съобщи министър Вълчев. Зрелостниците ще могат да сменят вече посочен втори задължителен изпит по профилиращ предмет с математика, както и да положат допълнителен ДЗИ.

„Математиката е важна за всички, защото възпитава едни от най-ценните умения за професиите на бъдещето – концентрация, логическо мислене, създава абстрактна интелигентност“, каза той. По думите му, ако притежават тези умения, младите хора ще имат много по-добър старт като кандидат-студенти и ще са много по-търсени като експерти на пазара на труда. Така ще се гарантират кадри за индустриите с висока добавена стойност, които предлагат високодоходни работни места и е начин да бъдат задържани младите хора с математически и технически умения в България, подчерта Вълчев.

Ректорите на икономически университети подкрепиха промяната и също изразиха становище, че приемът с математика ще повиши качеството на обучението в направление „Икономика“. Министърът благодари и подчерта, че МОН ще работи за насърчаване изучаването на математика в училище и тези промени предстоят. Вече стартира обсъждане на промяна в учебните програми, обмислят се промени в учебния план.

„Сред тях е по-значително повишаване на учебните часове по математика и природни науки в гимназиален етап за сметка на чуждоезиковото обучение и часовете за профилирана подготовка. Няма да неглижираме чуждоезиковото обучение, а ще балансираме системата, така че средният брой часове да е близък до този в повечето европейски страни“, обясни министър Вълчев. По думите му МОН планира също увеличение на часовете по български език и литература, както и анализ на възможностите за минимално завишаване на тези по история и цивилизации и география и икономика и гражданско образование.

ПУБЛИКУВАЙ КОМЕНТАР

Моля въведете вашият коментар!
Моля въведете вашето име тук

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.