Отпадналите от училище ученици ще бъдат издирвани и в чужбина. МОН ще се опита да събере информация дали децата, които са в училищна възраст и са в чужбина с родителите си, влизат в клас. Работи се по проект за обмяна на данни по въпроса с Германия, който евентуално да се приложи и за други страни от ЕС. Това стана ясно днес на заседание на Координационното звено по механизма за връщане на отпадналите в клас. Той действа от миналата година, когато екипи в цялата страна тръгнаха на обходи, за да издирват подлежащите на задължително образование, които не са прибрани. В резултат на мерките различните ведомства откриха и върнаха 24 000 деца. От тях обаче 2000 отново са спрели да посещават училище, а други 12 000 са отпаднали през изминалата учебна година.
Близо 10 000 са открити, но въпреки всичко продължават да не ходят на училище. За около 18 000 деца няма информация къде са. Останалите около 70 на сто са извън страната, но не е ясно дали учат в държавите, в които живеят.
Зам.-министърът на образованието Деница Сачева добави, че ще се определи и колко са децата, които са в постоянно движение – по три медеца живеят в една или друга европейска държава, докато родителите им имат работа, и практически не са обхванати в нито една образователна система, след което към тях ще бъдат предприети конкретни политики.
Съвместните екипи започват отново обходите, за да търсят липсващите деца и да ги върнат в училище, заяви министърът на образованието Красимир Вълчев. Вътрешният министър Валентин Радев поясни, че МВР ще помага за прибирането на децата, включително и с подкрепата на Гранична полиция.
Вицепремиерът Томислав Дончев добави, че маханизмът за съвместна работа на институциите трябва да е постоянно действащ.
„Както експерти коментират, че гетото има тъмна гравитация и държало хората вътре, голямата ни задача е училището да има по-силна гравитация и то да бъде не само полезно, но и интересно”, добави Дончев.