Майсторският клас бе ръководен от начални и учители по литература от ОУ „Алеко Константинов“, гостуваха им колеги от други училища
Родители заеха места на чиновете в класната стая, за да правят бягаща диктовка, да търсят синоними на съществителни, прилагателни и глаголи, да пишат разказ по зададено начало и да анализират герой от литературна творба. Майки на ученици от втори и трети, пети и шести клас в ОУ “Алеко Константинов” се включиха в майсторския клас по български език, който бе воден от началните учители Виктория Стойнова и Гергана Стоицова, както и от преподавателите в прогимназиален етап Надежда Друмева и Величка Янкова. Той се реализира в рамките на училищния проект „Отново на училище с майсторски класове“, който дава възможност на родителите да се включат в различни извънкласни дейности. Заниманията се провеждат след учебните часове, а за ментори са поканени както външни експерти, така и преподаватели и специалисти от учебното заведение.
Разделени на отбори, майките получиха листове с по 8 думи, като първо диктуваха, а след това трябваше да изпишат правилно: буболечка, сеитба, яркочервен, лъкатуша, превързвам. После получиха задача да откриват синоними на думите ясновидка, хумористичен и шушукам, поставени в пликове с послания.
„Когато децата дойдат от начален курс в 5 клас, имат много нов материал за усвояване и ние трябва да им подадем ръка. Това е възлов етап за тях, за да могат да правят логически взаимовръзки. Запознават се и с особеностите на различните видове текстове“, поясни Величка Янкова и, за да влязат в обувките на своите деца, раздаде на майките работни листове със заглавие „Разказвач на бъдещето“. От тях се изискваше да огледат ключовите думи в началните изречения, да обмислят героите и поне три ситуации, в които ще попаднат, както и случка, от която да зависят следващите епизоди. Първа група получи творческо поръчение да създаде разказ, който започва така: „Годината е 2125. Майката на Иван намира странно устройство в изоставена лаборатория…“ Надежда Друмева разясни на втория отбор, че трябва да направи описание по портретната характеристика на Левски от 11 глава на повестта „Немили-недраги“, определяйки физическите характеристики и личностните качества.
Друга провокация към родителите изискваше да създадат аргументативен текст, отговаряйки на въпроса кое е по-важно – знанието или въображението, и да докажат тезата си. В помощ на майките работиха учители гости от ОУ „Райна Княгиня“ и ОУ „Яне Сандански“, както и експертът по български език и литература от Регионалното управление на образованието Георги Делов.
На финала общата задача към всички бе да открият липсващите думи така, че да се получи откъс от „Майчина сълза“ на Ангел Каралийчев. Всички участници в майсторския клас получиха като подарък „Приказка за частите на речта“ и грамота от директора Марияна Найденова. Учителите отправиха послание към майките да подкрепят децата си в овладяването на красивия и многопластов български език, който дава възможност да бъдат сътворени прекрасни текстове.