Осмокласници правят интервю с Тръмп, генерирано с изкуствен интелект

0
488

Междупредметен STEM урок на тема „Фалшиви новини ли?“ представиха в СУ „Св. Паисий Хилендарски“

Потвърждавате или отричате, че сте опитали да купите тайно Гренландия, сервират ли се храни от типа fast food в Белия дом, вярно ли е, че през 2017 г. в Пуерто Рико, след урагана Мария, когато се срещахте с оцелелите, сте започнали да хвърляте хартиени кърпи по жертвите.

Това бях част от въпросите към американския президент Доналд Тръмп, зададени по време на открит междупредметен STEM урок на тема „Фалшиви новини ли?“. Участници в него бяха учениците от 8 в клас на СУ „Св. Паисий Хилендарски“. Те представиха интервю с Тръмп, създадено чрез генеративен AI модел. Целта на импровизирания разговор бе да докажат, че хората вече могат да бъдат заблудени не само чрез текст, но и чрез видео и звук.

Проектът интегрира предметите английски език, философия, математика и информационни технологии, като акцентира върху едно от най-актуалните предизвикателства в съвременната комуникация – разпознаването на фалшиви новини.

Представянето на урока беше изцяло в ръцете на учениците – двамата водещи насочваха вниманието на публиката и даваха думата на останалите. Всяка от етапните задачи в проекта бе представена от екип от двама гимназисти, които показаха избрани от тях реални новини, които превели от български на английски език, преобърнали ги, за да звучат като фалшиви, използвайки манипулативни изразни средства като внушение, преувеличение, сензационни заглавия и неясни източници.

Учениците обясниха как са подготвили база от данни (истински и фалшиви новини), които са използвали за обучение на машинен модел, използвайки два различни алгоритъма – Naive Bayes и Passive-Aggressive Classifier. Те обясниха как текстовете са били преобразувани в числови стойности чрез векторизация, и как след това моделът е „научил“ да ги различава. С помощта на матрица на объркването, облак от думи, графики и процентен анализ, осмокласниците обясниха къде и защо моделите грешат.

В 8 б клас бе реализиран урок под формата на ролева игра – учениците имитираха интервюта с „граждани“, създавайки фалшиви новини в реално време.

„Чрез работата си по проекта учениците развиха умения за критично мислене, медийна грамотност и работа с изкуствен интелект, научиха се да разпознават и създават фалшиви новини, приложиха знания по математика за анализ на точността на моделите и работиха екипно. Урокът показа, че междупредметното обучение може да бъде ангажиращо, модерно и реално свързано с живота“, каза преподавателят инж. Дора Господинова.

ПУБЛИКУВАЙ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.