11 учители взеха участие в международен курс по приобщаващо образование в Университета на Голуей

11 учители от Пловдив, София и Варна взеха участие в шестдневен квалификационен курс по приобщаващо образование в Националния университет на Ирландия, Голуей. Фондация „Световен образователен форум България“ селектира българските преподаватели, които бяха  обучени от международно признати лидери в областта на образованието.

Педагозите останали впечатлени от разбирането за политиката и практиката на приобщаващото образование и култура не като нещо извънредно и предназначено за определен кръг ученици в затруднение или по някаква причина останали встрани от класовете, а като общ процес, в който трябва да се включат всички – учениците, учителите, родителите, обществото. По време на обучението те се запознавали с инструменти за решаване на проблеми, начини за засилване на сътрудничеството в рамките на училищната общност (родители, ученици, училищен персонал) и с по-широк спектър от заинтересовани страни в образованието.

„Важно е  да се повиши увереността и мотивацията на учителите за прилагане на приобщаващи педагогики, а международният опит и споделените добри практики са от изключително значение за тяхното професионално развитие“, споделя председателят на фондацията д-р Мария Гайдарова. И добавя: „За нас беше важна обратната връзка както на участниците, така и на организаторите, за да продължим дейността си в тази посока и да предоставяме нови възможности за обучение и квалификация на българските педагози и директори“.

Пловдивският преподавател Илия Авков разказва, че в обучението били комбинирани активности, игри и различни методи на преподаване, в които участниците излизат от типичната пасивна позиция и усвояват по-лесно и преподавания материал.

„Развиване на резистентност към различни видове травми и разпознаването на ученици, които потенциално не биха могли да се справят с тях от страна на учителите беше друга важна тема. По време на работата в международни или в национални групи пробвахме игри като огледало на чувствата, мравуняк, колело на комуникациите, линия на мненията, звук и движение, кажи „здравей“, парад на предразсъдъците, чрез които бяха демонстрирани някои от методите на приобщаващото образование. Те помогнаха на една разнородна група, съставена от учители от няколко различни държави с различни образователни системи, да се почувстват едно цяло“, пояснява Авков.

Кирил Лазарски определя обучението като изключително ефективно и добавя, че към програмата били включени и активности, свързани с опознаване на местната култура. Well being с ирландски песни и танци е неизменна част от програмата и помага на участниците да се отпуснат и да започнат деня си с усмивка.

„Ученето чрез игрови дейности допринася, освен за положителните емоционални преживявания, но прави процеса на обучение по-достъпен и ефективен. Целта на курса беше да осъзнаем истинската същност на приобщаването, а именно да разбираме, приемаме, включваме и помагаме на всички според техните потребности. За мен беше удоволствие да присъствам в Голуей и да поема от опита на Джудит Хорганс и Ели Дрискол“, разказва Изабела Илиева.

Според Десислава Консулова презентацията на приобщаващото образование преминава през серия от игри и дискусии по групи. Като най-ценна за бъдещата й професионална работа определя преживяването през личен опит по време на дейности при работата с деца и родители.

Деница Димитрова казва, че тя и колегите й успели да обменят опит и да представят различни интересни случаи от личната си практика в индивидуалната и групова работа в класната стая. Натрупали знания и различни стратегии за работа с родителите.

“Обучителите създадоха атмосфера на спокойствие и доверие. Ако трябва да използвам само няколко думи те са: неизвестност, очакване, срещи, запознанства, емоции, обогатяване, приятелства. А когато не искаш едно нещо да свършва, значи е било успешно и ще остане незабравим спомен“, споделя впечатления от обучението Пламена Живкова.

В писмо до фондация „Световен образователен форум България“ организаторите определят българската група като активен участник в дискусиите с желание за споделяне на личен опит, което обогатило учебната среда за останалите учители от Германия, Франция, Белгия и Латвия. Работата в екип на нашия тим се оказала вдъхновяваща за всички и била оценена високо от обучителите.

ПУБЛИКУВАЙ КОМЕНТАР

Моля въведете вашият коментар!
Моля въведете вашето име тук

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.