С общоградско шествие ще бъде отбелязан Денят на народните будители в Пловдив. Тържественото честване на 1 ноември е по повод 102 години от обявяването на деня, който ознаменува делото на българските просветители, книжовници и революционери.

За трета година проектът „Народните будители и аз“ и Община Пловдив организират шествие, в което ще се включат ученици, учители и представители на научни и културни институции, с маршрут от  Хуманитарна гимназия „Св. св. Кирил и Методий“ до Военния клуб. На площад „11 май“ в 10 часа празнично слово ще произнесе кметът Костадин Димитров, ще бъде отслужен и молебен. В 10.30 ч. е началото на шествието към площад „Централен“, което ще бъде предвождано от Военен духов оркестър. Множеството ще премине покрай стълбите на 2019, където музикален поздрав ще отправи Хорът на пловдивските момчета „Стефка Благоева“ с диригент Милка Толедова. Във Военния клуб ще се състои тържествен концерт, подготвен от АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“. Началото е в 11.45 часа, входът е свободен.

Акценти

  • Общински читалищен съюз – Пловдив организира концерт под надслов „Поклон, будители народни”.  Събитието ще се състои на Римския стадион на 31 октомври от 17.30 часа. Участие ще вземат 120 музиканти, танцьори и певци от читалищните любителски колективи, носители на отличия от фестивали.
  • Екипът на Общински институт „Старинен Пловдив“ отбелязва 90-годишнината от рождението на един от най-значимите български художници – Йоан Левиев, с публична лекция на изкуствоведа проф. д-р Галина Лардева, специално подготвена изложба с картини на твореца и авторски фотографии на негови мозаечни пана и стенописи в Пловдив, както и с прожекция на документалния филм „Сантиментално пътешествие“ на БНТ.
  • Регионален етнографски музей представя албума „Ваклуш“ на 31 октомври от 18 часа. Необикновената история на Ваклуш Толев е разказана със снимки и текст на 376 страници. Голяма част от 160-те снимки са дело на фотографа Любомир Андреев и се публикуват за първи път. Те носят изключителна документална стойност, тъй като проследяват живота на Ваклуш Толев в периода 1989 – 2013 г. и са запечатали вълнуващи моменти от срещите му с десетки български и световни личности.

В Деня на народните будители музеят организира събитие от поредицата „Експонат на фокус“. Ще бъдат представени ценни и малко познати вещи, принадлежали на видния пловдивски митрополит Натанаил Охридски.  Една от тях е единственият по рода си дървен сандък, украсен с техниката интарзия. Гост-лектор на събитието ще бъде художникът Михаела Данаилова, която ще разкрие повече за историята и значението на изобразените символи.

  •  Изложбена зала “2019” на 1 ноември от 17 ч. ще представи книгата „Националната традиция в българското изкуство през 60-те години на ХХ век”. За монографията ще говори доц. д-р Бойка Доневска – изкуствовед, преподавател по история на изкуството в Националната художествена академия.

ПУБЛИКУВАЙ КОМЕНТАР

Моля въведете вашият коментар!
Моля въведете вашето име тук

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.