Градският парламент гласува допълнителни средства за Монтесори и участие на ученици в национални олимпиади
Корекция в бюджета, за да бъдат осигурени допълнителни средства за дигитализация на училищата и за реализацията на програмата за Монтесори, ще гласуват общинските съветници на предстоящата сесия на 19 юни.
29 760 лева ще бъдат преведени по бюджетите на училищата за дигитализация на учебния процес, чиято цел е въвеждане на облачни технологии чрез платформите G-suite for Education нa Google и Microsoft Office 365. Целта е до 2019 г. мащабният образователен проект на Община Пловдив да обхване всички 54 общински училища в града.
По другата общинска програма – „Въвеждане на Монтесори” , ще бъдат отпуснати още 193 720 лева за прилагане на метода в детските градини. Част от дейностите на проекта обхващат две училища – СУ „Св. св. Кирил и Методий” и ОУ „Антим I”, в които е планирано поетапно стартиране на процеса на прилагане на метода в начален етап на основното образование. Предложението е за двете школа да бъдат отпуснати 17 590 лева. Предвидените средства за програмата за 2018 година са общо 300 000 лева.
Рехабилитация на игрището за народна топка, на зелените площи и на местата за почивка ще прави през лятната ваканция НУ „Христо Ботев”. Школото е подготвило идеен проект за 38 000 лева и може да осигури от бюджета си 50 на сто от нужната за ремонтите сума. Искането е общината да дофинансира с 19 000 лева.
Докладна с искане за общинска подкрепа е внесло и ОУ „Димитър Талев”. Вече е проведена процедура по ЗОП за изграждане на спортна площадка. За първия етап са нужни 137 000 лева, като училището може да отдели 116 000 от бюджета си. Очакванията са 21 000 да бъдат гласувани от местния парламент.
Директорите на Математическата гимназия и на ЕГ „Пловдив” също са пратили искания до общината с молба да бъде финансирано участието на изявени ученици в национални прояви и олимпиади. На Мг ще бъдат отпуснати 11 355 лева, а на Английската – 6 635.