Маргарита Бозова от ОУ „Яне Сандански” и Стойна Делчева от ОУ „Хр. Ботев” в Дълго поле се завърнаха от обучение в Банк Стрийт Колидж по програма „Академия за училищни лидери”
“В Ню Йорк видях реализирана една моя дългогодишна мечта – ученици, които учат без учебници. Учебни дейности, които продължават от 51 до 56 минути, без междучасия между тях. Интервали между отделните модули от 3 минути, достатъчни за преместване от един кабинет в друг. Срещнах се с гимназисти, които заявиха, че не познават скука в училище, защото постоянно са ангажирани в интересни дейности. Казано по друг начин: училище, в което всички работят в екип, подпомагат се, доверяват се един на друг”.
Впечатленията са на директора на пловдивското ОУ „Яне Сандански” Маргарита Бозова, която се завърна от 10-дневно обучение по програмата „Академия за училищни лидери“ на фондация „Америка за България”, реализирана от Института за международно образование. Заедно с нея на обучението в Ню Йорк бе и Стойна Делчева – директор на ОУ „Христо Ботев” в Дълго поле. Общо 14 училищни директори от страната бяха селектирани за квалификационната програма, която се осъществява в Банк Стрийт Колидж. В един от дните директорите работили в партньорство с групата от български учители в педагогическия колеж на Колумбийския университет, посетили няколко частни и държавни училища, за да обменим опит с американски колеги. Сред тях било независимото училище към Банк Стрийт Колидж, специализираното училище за деца със специални потребности, гимназия „Ричард Грийн”, училище МЕЛС – Metropolitan Expeditionary Learning School.
„В училищата се обучаваха ученици с различен произход, от различна раса, социален статус, способности за учене и усвояване. И въпреки разликите между отделните училища, в голяма степен те си приличаха. Впечатли ме ясната визия на училищните директори и педагогическите специалисти за развитието на училището и учениците. Видях три коренно различни подхода в работата на училищните директори, но и трите водеха към въвеждане на иновации, развитие, екипност в работата на всички нива”, споделя Бозова. Срещнала се с директори, които насърчават и подкрепят непрекъснатата квалификация и развитие на учителите, които им осигуряват свобода да избират подходящи методи и форми за работа в съответствие с поставените цели и особеностите на учениците. Педагогическите общности обсъждали съвместно проблемите, за да търсят и намират решения. Учителите провокирали критично мислене и насърчавали включването на децата в различни дейности, изследователска и проектна работа, която излизала извън рамките на един учебен предмет.
Разписаните училищни правила се спазвали от всички, а безопасността била гарантирана чрез професионална охрана, осигурена от общината. Достъпът на външни лица бил ограничен и посещенията ставали само по предварителна заявка със специално разрешение.
„Заедно с университетските преподаватели се опитвахме да търсим решения за нашите проблеми и в хода на разговорите установявахме, че проблемите в образованието са идентични във всички страни по света. Това, което научих е, че решение винаги има и то обикновено е в нас и в хората, с които работим. За да намерим пътя е нужна комуникация, сътрудничество на всички нива – вътре в училищната общност, с други училища, с университети, с родители и родителски организации, с органите на местната и държавната власт”, разкрива впечатленията си Маргарита Бозова. Която е убедена, че имаме потенциала да тръгнем по пътя на промяната в името на успеха на младите хора.
В резултат на обучението директорите успели да подобрят своите училищни планове за нововъведения. Шестокласниците в ръководеното от Стойна Делчева училище ще си направят зеленчукова градина. Цялата учебна година ще бъде посветена на здравословното хранене и отглеждането на зеленчукови култури без употреба на торове и други химикали. Тъй като Дълго поле е район с поминък зеленчукопроизводство, Делчева се насочила именно към тази тема. Проектът е интердисциплинарен. По една и съща тема учениците ще работят екипно в часовете по различни предмети – „Човек и природа”, който обединява биология, химия и физика, както и по математика, информационни технологии, изкуства, физическо възпитание, домашен бит и техника.
„След видяното в американските училища ще работя за постепенна промяна на вътрешната нагласа на учителите, а именно да работят в сътрудничество и съвместно да планират уроци, да анализират резултатите от обучението и споделят опит в класната стая. Промяната на начина на задаване на въпросите ще доведе до промяна на обучението”, казва Стойна Делчева. Според нея учителите трябва да станат наставляващи или насочващи, а не да предоставят уроците наготово на децата. Наред с това ще им се делегират права, така че всеки да е отговорен и отчетен не само пред директора, но и пред професионалната общност.
Амбицията й е да промени организацията на учебната среда и във всяка класна стая да има ясни правила за поведение, за учене, за морални ценности, което ще повиши ангажираността на учениците към учебния процес и принадлежността им към училището. Наблюденията зад океана показали добри резултати при сътрудничеството между учениците, менторство на по-големи над по-малки, „връстници помагат на връстници“.