Участниците в проекта на МОН, които са били скъсани, имат право на поправителен в края на януари, стана ясно на представянето на резултатите от обучението за възрастни

Сертификати за успешно преминат курс по ограмотяване са получили 7031 участници в проекта „Нов шанс за успех”, който се реализира от МОН по оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж”. Данните са от 2016 година до момента, като в тази цифра не влизат обучаемите, които завършват в края на януари следващата година. Това стана ясно днес на представянето на резултатите по проекта за обучение на възрастни над 16 години, които не са завършили образование. Информационната среща се състоя в Пазарджик и на нея споделиха опит директори от различни училища в страната. 2454 са завършилите през 2017 г. курсисти, през 2018 г. те са 1 064, а през 2019 г – 3 513.

Като основно предизвикателство по проекта училищните директори посочиха редовната посещаемост. Но тъй като условието е присъствие в поне 80% от часовете, за да се явиш на изпит, по-голяма част от курсистите спазили изискването. Тези, които не са се справили успешно с тестовете, получават право на поправителен в края на януари, когато приключва проектът, уточни директорът на дирекция „Съдържание на училищното и предучилищното образование” в МОН Евгения Костадинова – ръководител на „Нов шанс за успех”.

„Приехме програмата боязливо, но в процеса на работа колегите се амбицираха, още повече, че значителна част от участниците в курсовете са родители на наши ученици. Петима от успешно завършилите започнаха работа по програма на Бюрото по труда. Сега имаме 6 групи за ограмотяване, чието обучение приключва на 15 януари”, разказа директорът на НУ „Михаил Куманов” в Пещера – Виолета Паева. Възрастните първолаци били изключително старателни, въпреки трудностите, които изпитвали, бързо се адаптирали към учебната среда и рядко се явявали без написана домашна. Мотивът на повечето от тях да се включат в ограмотителните курсове е за да си намерят работа. Директорът на ОбУ „Любен Каравелов” в Пещера уточни, че наела две от жените курсистки като чистачки в училището.

Според директора на СУ „Хр. Смирненски” в плевенското село Гулянци стимул за мъжете е възможността след това да вземат шофьорска книжка. Емилия Петрушева обясни, че разчита изключително много на двама образователни медиатори, които популяризират проекта и водят курсисти.

Петя Иванова – директор на ПГ по архитектура и строителство в Пазарджик, разказа, че повечето от възрастните ученици са родители на деца от гимназията. Заедно пишели домашните, а това пък довело до рязък спад на безпричинните отсъствия.

„Родителите станаха част от училищната общност и вече гледат по друг начин на редовното присъствие в клас. Една баба даже ми се похвали, че вечер може да чете приказки на внуците и да им разказва какво е учила през деня. Просто грееше, докато говори”, сподели Лиляна Минчева – директор на СУ „Отец Паисий” в Самоков. Половината от назначените по програмите за трудова заетост в града са наскоро завършили обучението си по „Нов шанс за успех”.