Министерството на здравеопазването предлага за обществено обсъждане проектонаредба за здравословното хранене на учениците
Училищните бюфети и вендинг автомати не могат да предлагат захарни изделия и сладкиши с високо съдържание на мазнини, пържени картофени и зърнени продукти, сухи супи и бульони. Това е записано в проектонаредбата за здравословно хранене на учениците на Министерството на здравеопазването, която е публикувана за обществено обсъждане. Становища по предложения документ се приемат до 17 март.
Според наредбата ученическите столове, бюфетите и вендинг машините на територията на училищата трябва да предлагат само храни и напитки, които отговарят на високите стандарти за качество и безопасност. Разрешени са сандвичите, плодове и зеленчуци, десерти на млечна основа, натурални плодови и зеленчукови сокове, бутилирана минерална, изворна и трапезна вода.
В случаите, когато храненето се осигурява чрез кетъринг, то трябва да отговаря на същите изисквания. Не се допуска използването и предлагането на ястия, приготвени и останали от предишния ден.
Менюто в ученическите столове трябва да включва основните групи храни: пълнозърнести продукти поне два пъти седмично, дневен прием на плодове и зеленчуци най-малко 400 г, като се насърчава консумацията на пресни продукти. В наредбата се препоръчва прием на 400 г мляко или млечни продукти на ден. В списъка на разрешените течности попадат също изцедени или стерилизирани сокове, нектари без добавена захар и подсладители, плодов и билков чай, боза, смути, топъл шоколад.
Изискването към готвачите в ученическите столове е да почистват и нарязват хранителните продукти непосредствено преди топлинната обработка. Същото се отнася и при приготвянето на салатите. Замразените зеленчуци трябва да се влагат в ястията без предварително размразяване.
Размразяването на месото и рибата трябва да се извършва в хладилник или микровълнова фурна. Препоръката е в менюто да присъства риба поне веднъж седмично като основно ястие и тя да е прясна, по изключение – замразена. Не се допуска пушена, сушена или маринована риба.
Що се отнася до месото, птичето трябва да е без кожа, а телешкото и свинското – без тлъстини, сухожилия и кости. Не е разрешено на децата да се поднася храна, приготвена от промишлено произведена кайма, кюфтета, кебапчета, карначета, наденица или кренвирши.
Бобовите култури трябва да бъдат включени в менюто поне два пъти седмично.
Забранено е предлагането на пържени храни повече от два пъти седмично, а изискването е мазнината от фритюрника да се сменя след приготвяне на храните за деня.