Сцената на Драматичния театър събра 100 деца на 19-ото събитие на Регионалния център за подкрепа процеса на приобщаващо образование
„Всяко дете има място на голямата сцена на живота“, каза областният управител проф. Христина Янчева
Медалистите от Спешъл олимпикс – „Непримиримите“, дадоха старт на концерта „Заедно“ на Регионалния център за подкрепа процеса на приобщаващо образование с изпълнение на националния химн. Облечени в тениски с цветовете на трибагреника, звездните състезатели по хокей на трева, носители на сребърни и бронзови отличия от европейски и световни игри, и техните треньори застанаха на сцената за „Мила родино“.
Зрителната зала на Драматичния театър събра над 100 изпълнители за 19-ото издание на традиционното събитие под патронажа на областния управител проф. Христина Янчева, представители на местната власт и Пловдивска митрополия, родители, директори на образователни институции, преподаватели и партньори. Поздравителен адрес изпрати и министърът на образованието и науката Красимир Вълчев.
„Днешният празник е доказателство, че всяко дете има място на голямата сцена на живота. Зад всяко изпълнение, което ще видите, се крият много труд и упоритост. Трябва да се учим от тези наши малки герои и да се радваме на техните победи. Вярвам, че изпълненията им ще ви докоснат“, обърна се към публиката областният управител.
В концерта взеха участие 60 деца със специални потребности от Пловдивска област, които представиха народни танци, балет, театър, модерен танц, изпълнения на пиано и цигулка. Първа пред пианото застана 3-класничката Лилия Козарева от ОУ „Димитър Димов“, за да изпълни валс на Чайковски. Овациите обра и Лидия Аврамова от ОУ „Душо Хаджидеков“ с песента „Самодива“. Децата от центъра бяха подкрепени от 50 свои приятели от пловдивски детски градини и училища. На сцената излязоха и деца от творческите ателиета, които също показаха своите умения да рисуват и майсторят занаятчийски изделия.

„19 години е възрастта на абитуриентите. Приемете днешния празник като абитуриентския бал на Регионалния център. Бих искала, когато гостите си тръгнат, да си кажат: Знам какво е приобщаващо образование. Своеобразната ни матура, която представя цялостната ни дейност, е краткият филм, който ще видите“, обърна се към присъстващите в препълнената зала директорът д-р Катя Стоилова.
Зрителите аплодираха 20-минутният филм, който разказа за работата на ресурсните учители, психолозите и логопедите, за личните истории и малки стъпки на децата и учениците по пътя на личностното им израстване.
По последни данни Центърът подкрепя над 800 деца с различни обучителни трудности. Центърът е оборудван с 11 терапевтични кабинета – логопедичен, арт ателие, стая за психомоторика, стая за ерготерапия, солна стая, кабинет за двигателна рехабилитация, физиотерапия, STEM кабинет, стая за музикотерапия, стая за занаяти, а от скоро има възможност за уроци по пиано. Децата са включени в театралната трупа, отбора по хокей на трева, посещават фитнес зала, играят народни танци.