По физика и химия учениците знаят за тройка, по биология – за четворка
Деветокласниците, които положиха дигиталния тест по природни науки, са се справили най-добре по биология и здравно образование. Това показват резултатите от първото изследване, проведено изцяло на електронни устройства. Голяма част въпросите в тестовете бяха проверени онлайн – избираемите автоматично се оценяваха през платформите, а свободните въпроси – от учители по съответните предмети.
В изследването се включиха общо 48 941 ученици от страната, 5943 бяха деветокласниците от Пловдив и областта. За всяка една от частите по отделните предмети (биология и здравно образование, физика и астрономия и химия и опазване на околната среда) максималните точки бяха 18. Изследването имаше диагностичен характер с цел проверка на компетентностите.
По биология и здравно образование е най-високата средна успеваемост (57%) в изследването. Деветокласниците са постигнали средно 10.26 точки, което съответства на оценка добър 3.90. Близо 8 % са отличните оценки по този предмет, а всеки четвърти ученик е получил оценка много добър.
Повече от половината ученици са положили успешно и теста по физика и астрономия. Средният бал е 9.11 точки, което съответства на оценка среден 3.40.
Най-много деветокласниците са се затруднили на теста по химия и опазване на околната среда, на който средният бал е 7.20 точки (среден 3.10).
Основен извод от проведеното изследване е, че голяма част от учениците умеят да извличат информация от графични и таблични източници и се справят с нерутинни за обучението им задачи. Те обаче срещат затруднения при комбинирането и съпоставянето на информация от повече от един източник. Данните показват необходимост в часовете да се постави акцент върху експерименталната работа в часовете по природни науки, на четене с разбиране и на задачи със свободен отговор, в които се изисква да обясняват и изразяват мнение за процеси, явления, казуси и проблеми.
Оценките могат да бъдат нанесени като текущи по преценка на учителя и само при желание на ученика.
Тестът бе подготовка за PISA 2025, което предстои да се проведе през пролетта на следващата година.