Участниците се запознали с над 25 техники за прилагане в класната стая в съответствие с учебните програми по всички предмети

 

Директори и педагогически специалисти от цялата страна преминаха едноседмично обучение в Мадрид, Испания на тема „Драма – модерен подход в образованието и иновативна педагогика“. Динамичната програма позволи на участниците да се включат в лекции, работни сесии, уъркшопи, дискусии, обмен на идеи и добри практики, комбиниране на различни иновативни обучителни техники, да посетят училища и наблюдават учебни часове и организация на средата. Мобилността бе осъществена от Фондация „Световен образователен форум България“ по програма „Еразъм+“.

В рамките на обучението директорите придобили нови знания и умения как да развиват компетентности и да създават среда за творческа класната стая, как да използват театъра за подобряване на комуникативните умения и да адаптират драмата в дейности от учебната програма.

„Творческата или процесна драма е педагогически метод, който използва театрални техники, за да ангажира учениците в импровизирани ситуации. Този подход не цели сценично представление, а развиване на ключови умения – критично мислене, емпатия, сътрудничество, комуникативност. Чрез ролеви игри или морални дилеми участниците преживяват, изследват и учат активно“, пояснява председателят на фондацията д-р Мария Гайдарова.

По време на обучението директорите се запознали с конкретни иновативни подходи и над 25 техники за прилагане в класната стая в съответствие с учебните програми по всички предмети: Стъпка по стъпка, Покажи какво знаеш, Изложбата, Живият музей, Слайдшоу, Име с прилагателни, Алитерация и действие, Кръг с кръст, Заповеди, Какво правиш, Цифри, Таен разговор, 3 Somes, Busy Bees, Zip Zap Boing!, Vocal Mirrors, Freeze Frames, Interview Twins, Press Conference.

При посещенията си в испанските училища те научили повече за тамошната образователна система и иновативните методи на преподаване, участвали в съвместни проекти, които им помогнали да развият езиковите си умения и работа в екип.

„Обучаващите ни преведоха през игрите по много забавен и приятен начин. Всичко, което преживяхме, може бъде приложено в часовете в училище и със сигурност да подобри мотивацията и успеха на учениците“, споделят българските директори за практическите работилници и добавят, че веднага започват да ги прилагат.

При срещата си с преподаватели и експерти от други европейски страни те обменили идеи за интегриране на театрални елементи в обучението. Научили как драмата може да се използва за насърчаване на емоционалната интелигентност, креативност и екипна работа, развили нови компетентности, свързани с невербалната комуникация, импровизация и фасилитиране на групови процеси чрез игрови активности.

Всички дейности били описани от участниците и обучителите в специално създадена виртуална класна стая, където се споделяли учебните материали. Те получили знания и умения за Icebreakers и teambuilders, InterLFEE Families (превозно средство за задвижване на общността и приобщаване), Playing to Learn, въведение в обработката на драмата като ресурс в двуезичното образование, Storyboards сценарии и възстановки, Show What You Know, „The Exhibition“, подготовка, обработка и споделяне, Upstairs games, достигане до цялата учебна програма, SWYK и оценки, CLIL игри, работа с асоциации и мултидисциплинарни подходи, сензорни преживявания в гори и паркове“.

ПУБЛИКУВАЙ КОМЕНТАР

Моля въведете вашият коментар!
Моля въведете вашето име тук

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.