Шестокласници правят електронни книги, анимирани изображения и виртуални интервюта с прочути исторически личности по проекта “Добрите хора, които променят света“
Национален eTwinning знак за качество за проекта “Добрите хора, които променят света” получи ОУ „Васил Петлешков“. Той бе разработен и реализиран от ученици от настоящия 6 а клас, които проучиха историите на известни исторически личности.
С използване на разнообразни инструменти, включително и изкуствен интелект, те създават множество продукти в национални и международни екипи – електронни книги с истории, анимирани изображения, презентации, вестник, игри и дори правят виртуално интервю с известен учен. Дейностите са интегрирани в множество учебни дисциплини.
„Нашите ученици имаха възможност да си партнират с връстници от Турция, Гърция, Грузия, Румъния, Северна Македония, Молдова и Италия. Така успяха да се докоснат до живота и делото на учени с голям принос в областта на науката (Азис Санджар, Георгиос Папаниколау, Александър Бел, Джон Лодж Беърд) и създадоха вестник и календар, посветени на тях. Учениците научаваха любопитни факти за техния живот и дейност посредством модела „философия за деца“, рисуваха рисунки с различни техники (пр. поантилизъм), създаваха пъзели с техните изображения, дори взеха интервю от Александър Бел с помощта на изкуствения интелект. Изработиха табла, посветени на здравословния начин на живот, еволюцията на телефона, създадоха импровизирани телевизори, чрез които съобщаваха прогнозата за времето“, разказва ръководителят на проекта Николина Кацарова.
При реализация на проекта се провели два уебинара, посветени на здравословния начин на живот, организирани от турската фондация “ KAÇUV”, която помага на деца, болни от рак. Във втория се включили и родителите, които след това попълнили анкета за очакванията и постигнатите резултати.
„И ученици, и техните семейства дадоха високи оценки за включването ни в проекта. Всички дейности се осъществяваха изцяло на английски език, което им даде възможност да упражнят нивото си, да преодолеят езиковата бариера и да научат нови неща от света на науката, докато се забавляват“, пояснява Кацарова.