СУ „Любен Каравелов“ с молба за дофинансиране от общината

19905437_1452586641455210_6960401386030851041_n

Финансиране на индивидуални часове по изкуства в общообразователните училища и увеличаване на единния разходен стандарт за тях. За това настояваха на среща със зам.-министъра на образованието Таня Михайлова директори от Сдружението на училищата с профилирано и разширено изучаване на музика и Асоциацията за разширено изучаване на хореография. Досега избираемите часове по вокално майсторство и инструмент са били индивидуални и са финансирани като такива, но с новия закон идват и промените.

„Ако не получим финансиране за първи гимназален етап до 10 клас, няма да можем да провеждаме индивидуални часове, а с това качеството на подготовката драстично ще падне”, коментира зам.-председателят на Сдружението и директор на пловдивското СУ „Любен Каравелов” Славка Щерева. Според нея добрата новина е, че новата наредба за финансиране предвижда увеличение на единния разходен стандарт, какъвто са получавали досега за профилираното обучение в 8 клас.

„В цялото ни училище, с изключение на 22 деца хореографи в една от паралелките в 5 клас, останалите класове са с разширено и профилирано изучаване на музика. Няма откъде да прехвърляме средства. Сега сме принудени да обучаваме по три-четири деца от 1 до 4 клас, вместо индивидуално. Ако тези часове не се заплащат двойно, училището ще бъде на червено“, категорична е Щерева. Тя е изпратила писмо с молба за дофинансиране от община Пловдив. Това е била и препоръката на просветното министерство към директорите от сдружението и асоциацията.През ноември трима от възпитаниците на училището ще участват в представянето на Пловдив в китайскияп мегаполи Шенжен.

Обещанието към хореографите е да се търсят възможности за профилирано обучение. В момента тече процедура професия „Танцьор“ да влезе в регистъра на професиите. Единственото училище в Пловдивска област, което обучава по нея, е СУ „Кирил и Методий“.