Има търсене на инженери, лекари и специалисти за индустрията, стана ясно на кръгла маса, организирана от Асоциацията на индустриалния капитал

Над 60% от паралелките в средното образование се предвижда да са професионални през следващата учебна година. Това каза министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков по време на кръглата маса „Връзката между образованието и пазара на труда: Изграждане на привлекателни професии и адресиране на текущите предизвикателства – необходими промени и реформи“, организирана от Асоциацията на индустриалния капитал в България.

План-приемът за следващата учебна година все още се обсъжда. Освен за увеличаването на приема в професионалните паралелки, ще се работи и за популяризирането им, отбеляза министърът. Той изтъкна, че определени професии дават много добри възможности за личностно развитие на учениците, с което децата и родителите трябва да бъдат запознати.

По време на кръглата маса беше дискутирана връзката между образованието и потребността на бизнеса от квалифицирани кадри. Министър Цоков посочи, че се търсят различни решения за връзка на образованието с пазара на труда, който е изключително динамичен. Професии, които днес са много търсени, може след няколко години да бъдат изместени от други.

Бизнесът

Липсата на ясно изразена връзка между специалностите, броя на завършващите и пазара на труда, както и териториалната раздробеност, водят до създаване на структури, които не отговарят на действителните нужди, но се откриват по административни съображения, смятат от Асоциацията. Фактът, че капацитетът на висшите училища значително надвишава реалното търсене на образователни услуги, според бизнеса създава дисбаланс, особено в направления с ниска пълняемост на местата. Същевременно раздробяването на България на шест отделни региона в планирането на висшето образование води до неефективност и възможности за откриване на нови образователни звена, без да е налице действителна необходимост от тях.

“Това не само натоварва системата, но и затруднява създаването на съгласувана стратегия за развитие на образованието, базирана на реалните потребности на икономиката и пазара на труда. Считаме, че България следва да бъде разглеждана като единен регион, което би премахнало излишното дублиране на звена и би създало условия за по-ефективно планиране и управление на висшето образование”, смятат от АИКБ.

Според тях картата трябва да отразява факта, че структурните несъответствия на пазара на труда не са индикатор за евентуална безработица или спиране на производството в даден отрасъл, а за известно разминаване между наличния човешки капитал и необходимия в отделните икономически сектори. Тенденцията към работни места на всички нива, които изискват засилено прилагане на нерутинни умения, ще продължи и много от традиционните места, доскоро изискващи прилагане на физически труд, ще бъдат изместени от такива, свързани с нови компетентности, основно от областта на инженерните и природоматематическите науки, лекари и специалисти за индустрията, казват работодателите.

ПУБЛИКУВАЙ КОМЕНТАР

Моля въведете вашият коментар!
Моля въведете вашето име тук

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.