Не се предвижда извънредно удължаване на възможността за обучение в ОРЕС извън разрешените от Закона до 30 учебни дни по здравословни или други уважителни причини, удостоверени с документ

Ако няма нова епидемична вълна, тази учебна година ще завърши присъствено, заявяват от Министерството на образованието и науката. Към днешна дата седемдневната заболeваемост от COVID-19 в страната е само 75 на 100 000 души. За последно е била на такова ниско равнище около 15 август 2021 г.

При тази ситуация от МОН уточняват, че насочват усилията си към социалната интеграция и наваксването на евентуалните образователни пропуски при децата и младежите, които учиха в онлайн среда през продължителен период от време. Многобройни проучвания, в това число и анализът на МОН от лятото на 2021 г., показаха, че дългата изолация води до проблеми с психиката и трайни дефицити при общуването и интегрирането на по-късен етап от живота.

Не се предвижда извънредно удължаване на възможността за обучение от разстояние в електронна среда извън разрешените от Закона за предучилищното и училищното образование до 30 учебни дни по здравословни или други уважителни причини, удостоверени с документ. За да се ползват тези дни, медицинските причини трябва да са свързани със здравето на ученика. Директорът на училището има право да реши дали да допусне онлайн обучение, поискано с други аргументи. Ако 30-те учебни дни в ОРЕС по ЗПУО са разрешени от първия ден след пролетната ваканция, те изтичат на 31 май.

Родителите, които не желаят децата им да се върнат в училище до края на учебната година за по-големите ученици, могат да изберат между други две форми на обучение – самостоятелна и индивидуална. Промяната става чрез заявление до директора на училището.

Самостоятелната форма на обучение включва самостоятелна подготовка и изпити за определяне на годишни оценки по учебните предмети от училищния учебен план за дневна форма на обучение. Самостоятелното обучение се организира след решение на експертна комисия, създадена към съответното регионално управление на образованието, в която се включва и представител на Агенцията за социално подпомагане. Когато самостоятелната форма на обучение е избрана по желание, изпитите по учебните предмети се провеждат в две сесии. В конкретния случай трябва да се организира изпитна сесия за втория учебен срок, като се вземат предвид и получените до момента текущи оценки на учениците.

За ученици със специални образователни потребности формата на обучение се препоръчва от екипа за подкрепа за личностно развитие в училището. Ученици със СОП, които се обучават в центрове за специална образователна подкрепа, не могат да преминат към самостоятелна форма.

Друга възможна форма за обучение без всекидневен контакт с много хора е индивидуалната. Тя включва индивидуални учебни часове, а срочната и годишна оценка се определя на базата на текущо оценяване или чрез изпити. Индивидуалното обучение се провежда по индивидуален учебен план и график на учебните часове, утвърдени от директора. Индивидуалните учебни часове се провеждат в училището. Когато ученикът по обективни причини не може да посещава училището, се допуска занятията да са в домашни или в болнични условия, а за ученици със СОП – и в център за подкрепа за личностно развитие.

Учениците, които преминат към самостоятелна или индивидуална форма на обучение, запазват предоставените им за безвъзмездно ползване учебници и учебни комплекти до края на учебната година.