Сред промените в Закона за предучилищното и училищното образование, които се очаква да бъдат предложени за обсъждане в Народното събрание през май или юни, място намира и въвеждането на задължителен час по добродетели и религия

 

МОН обмисля въвеждането на хибридни профили – това е едно от предложенията, което ще бъде направено в Закона за предучилищното и училищното образование, каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев пред БНТ. Той отбеляза, че професиите на бъдещето ще изискват по-широка база от умения и компетентности – солидна хуманитарна основа, познания по математика и природни науки и меки умения. Към момента професионалното и профилираното образование в гимназиален етап у нас имали доста амбициозни и натоварени профили. А това водело до натоварване на ученици и учители, до възпроизвеждане на културата на заучаване, натрупване на дефицити и демотивация на децата.

„Това най-остро се вижда при математиката и физиката за сметка на чуждите езици. В гимназиален етап има повече часове по чужди езици сумарно във всички училища, отколкото по математика и природни науки, взети заедно“, отбеляза Красимир Вълчев. По думите му, една от най-важните цели е да се освободи пространство и време на учителите и учениците. Да се изчистят учебните програми от фактология, да има повече часове за затвърждаване на умения, дълбоко учене, упражнения, особено по математика и физика, където налице е драматичен проблем.

Просветният министър коментира още, че разговорът за насърчаване изучаването на математика по-скоро приключва с темата за матура по предмета, а не започва с нея. „Трябва да направим много неща преди това – нови учебни програми, да увеличим часовете в учебния план, да имаме повече учители. Основното ни ограничение да разширим изучаването на математика в гимназиален и прогимназиален етап, е липсата на учители по математика“, заяви Вълчев. По думите му, ако има матура по математика, то това няма да е скоро.

Министър Вълчев изрази позиция и относно предложенията за въвеждането на оценка „дисциплина“ в училище. Според него и в училище, и в обществото доминира усещането за липса на ред. Дисциплината пък е базова предпоставка за добро обучение и образователни резултати.

„Проблемът е, че понякога възпитаваме децата заради оценката, за това да имат, а не да бъдат. Цялата образователна система трябва да ги възпитава да бъдат знаещи, можещи, добри хора“, продължи министър Вълчев. Според него образователната ни система е доста срамежлива във възпитателната си функция. Българските учители възпитават в национално самосъзнание, в патриотизъм, но самите учебни програми, които им задават какво да правят, нямат достатъчен акцент върху възпитателната функция.

„Лично подкрепям оценка „дисциплина“. Това е една от темите, които обсъждаме, но заедно със системата от санкции. Все още нямаме решение“, отбеляза той. И допълни, че в момента учителите се чувстват безпомощни, защото и системата от санкции в закона е разписана така, че трудно се налагат санкции и много учители се въздържат да го правят. Темата ще бъде обсъждана през март и април с всички заинтересовани страни.

Сред промените в Закона за предучилищното и училищното образование, които се очаква да бъдат предложени за обсъждане в Народното събрание през май или юни, място намира и въвеждането на задължителен час по добродетели и религия. Той ще бъде в задължителния учебен план с възможност за избор на програми. Ако детето или родителят не желае, ще има възможност да избере етика, философия, история на религиите.

ПУБЛИКУВАЙ КОМЕНТАР

Моля въведете вашият коментар!
Моля въведете вашето име тук

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.