Регионалните инспекторати ще инициират разговори с родители по повод неверните твърдения за принудително отнемане на деца

Налице е целенасочена атака към усилията ни да обхванем всички деца в задължителна възраст в образователната система. Това се казва в позиция на Министерството на образованието по повод днешната ситуация в две сливенски училища, които останаха почти празни. Родителите извели децата от класните стаи заради слухове, че ще им бъдат отнети от социалните служби в изпълнение на Стратегията за детето. Става дума за ученици от етническите малцинства.

Регионалните инспекторати ще инициират допълнителни разговори с учители и родители във връзка с разпространението на дезинформация сред учениците и техните семейства, свързана с неверни твърдения за принудително отнемане.

МОН не може да допусне училищата да бъдат обект на такава атака, чиято цел е създаване на напрежение и внушаване на страхове. Призоваваме при съмнения и притеснения родителите да се обръщат за информация и съдействие към училище, Регионално управление на образованието, структури на социалното министерство и МВР, се казва още в позицията.

Министерството е сигнализирало компетентните органи за получените сигнали за организирани акции по отписване на ученици от училищата. Засега такива в Пловдив няма.

“При нас липсва напрежение на този етап. Обяснили сме на родителите, че Стратегията отдавна е оттеглена. Но мнозина от тях не приемат драстичните мерки, които се предприемат по отношение на обхвата и задържането. Държавата трябва да покаже, че е силна и че няма да допуска компромиси”, коментира директорът на ОУ “Панайот Волов” Цонка Жиговечка.

В ОУ “Пенчо Славейков” учители на първокласници са разубедили няколко майки, готови да приберат децата си от страх да не им ги отнемат. Педагозите обяснили, че това са фалшиви новини и че няма никаква опасност, което успокоило родителите и те се прибрали у дома, оставяйки децата в клас.

Докато се разразява скандалът, министър Красимир Вълчев днес бе в Сливен и уточни, че близо 44 000 деца са били записани в училище за две години в резултата на работата на екипите по Механизма за обхват. Приблизително 4000 са отпаднали вторично. По думите му е трудно да се отчете каква част от децата са в чужбина, като от близо 260 000, които екипите са започнали да търсят в началото на годината, 160 000 са се оказали зад граница.