Малчуганите от втора група на ДГ “Майчина грижа” помагат в сервирането на закуската и обяда, слушат Бетовен и разказват за уикенда у дома

DSCF0346

Сгънах си дрехите, сам прибрах играчките, мама ми даде да сипвам вода, вече мога да разбивам яйца за филийки. С това се похвалиха рано тази сутрин малчуганите от втора група на ДГ „Майчина грижа“, която е сред петте детски градини в Пловдив, където се въвежда пилотно методът на Мария Монтесори.

В първия ден от новата седмица учителят Дочка Попова е любопитна да узнае как е преминал уикендът на децата. Всички са подредени в кръг и седят върху възглавничките си на пода. Хлапeтата бързат да се похвалят, че сами са подреждали стаята си и са помагали на мама и татко да сервират обяда. Все неща, които са учили предходната седмица в детската градина. Госпожата не пропуска да припомня правилата на групата –  да се говори тихо, да довършваме работата докрай, да помогнем на приятел, ако желае, и да не стъпваме върху килимчето на другия. А ако някой иска да помоли нея за нещо – става, докосва я по рамото и иска разрешение.

DSCF0342

По инструкция на учителката децата затварят очи, а стаята се оглася от популярната композиция „На Елиза“ на Бетовен. Попова извежда тихо Мия от групата. „Кого го няма?“, пита тя децата, когато им дава знак да отворят очи. Малчуганите тутакси забелязват липсата на другарчето си. Така бе припомнено още едно от правилата на групата – да се движим спокойно и бавно, без да тичаме.

При Монтесори обучението класическата педагогическа ситуация, в която децата сядат на столчетата, а учителката води урок, липсва. Вместо този фронтален метод, малките учат чрез личния си опит. Всяко от тях си взима по едно килимче и го разпъва на пода. Това е неговата лична територия, в която никой няма право да навлиза. После могат да си изберат играчка и да се заемат с работа, както самите те определят заниманията си. А учителят само помага и напътства как чрез игра да у