СУ „Черноризец Храбър“ бе домакин на регионална среща на училищата посланици на Европейския парламент, на която формулираха предложения до евроинституциите
Шест работни групи формираха днес младши посланици на Европейския парламент, които дебатираха и излязоха с предложения до евроинституциите. Момчета и момичета от девет учебни заведения се събраха на регионална среща на училищата посланици, чийто домакин бе СУ „Черноризец Храбър“. Участници във форума бяха ЕГ „Иван Вазов“, Национална търговска гимназия, ПГ по вътрешна архитектура и дървообработване „Хр. Ботев“, ФЕГ „Антоан дьо Сент-Екзюпери“, ПГ по електроника и електротехника, ПГ по икономика и туризъм – Велинград, Профилирана гимназия „Иван Аксаков“ – Пазарджик и училището домакин.
Заданието, което получиха, бе да определят ценностите, обединяващи гражданите на ЕС, и на базата на тях да направят предложения до законотворците, свързани с предизвикателствата пред съюза. Условието бе да не използват мобилни телефони и приложения.
Да се разработи обща платформа за качеството на стоките в ЕС, нова интерактивна визия на представянето на Закона за защита на потребителите, за да са по-информирани европейските граждани, бе едно от предложенията, около които се обединиха младежите.
Що се отнася до правата на европейските граждани, гимназистите обсъдиха възможността всяка авиокомпания да раздава преди полет информационни брошури за туристите за специфични закони в страните на ЕС с цел да не ги нарушават. Интеграция на малцинствата и преодоляване на дискриминацията, бе друго от предложенията, свързано с равноправието, като според учениците е необходимо по проблема да се работи в училищата и да се засили работата на неправителствените организации.
Създаването на единна младежка информационна система, в която всеки регистрирал се да получава достъп до данни за компании, които предлагат стажове за развитие на практически умения в различни професионални области, бе предложението относно по-добрата реализация. Според пловдивските младши посланици би било добре да функционира и на европейски социален фонд, който да подпомага младите хора в търсене на работа, като това ще даде възможност за регионалното сътрудничество и обмен на опит.
Сериозен граждански контрол на изразходваните средства от европейските фондове, подобряване на чистотата на въздуха бяха други от поставените на дневен ред проблеми. Сериозно бе дискутиран казусът за недостига на чиста питейна вода в България и в някои региони на ЕС. Въпрос по темата бе зададен и на евродепутата Никола Минчев, който се включи в дискусиите, за да обясни какви мерки в тази насока предвижда ЕП. Той отговаря на множество въпроси, включително за енергийната независимост на България.
Предложението на пловдивските ученици бе да се отложи приемането на еврото у нас с две години, тъй като обществото ни още не е готово за тази промяна. Доводите им бяха, че нивото на инфлация е високо и че по-плавното преминаването ще защити доходите на гражданите.
Началото на срещата даде проф. д-р Ингрид Шикова от Софийския университет – експерт по европейска интеграция и политики на ЕС. В интерактивната си презентация тя засегна теми като изкуствения интелект, банковото кредитиране, ключовите ценности на ЕС
Сара Андерсън – зам.-ръководител и първи секретар на посолството на Дания в България, говори интересно за предстоящото датско председателство и общите интереси между двете държави.