Четете етикета, когато пазарувате, съветват ученици от ПГ по хранителни технологии и техника, които изследват съдържанието на сокове, млечни напитки и храни
Две минути са достатъчни на младите лаборанти от Професионалната гимназия по хранителни технологии и техника, за да установят има ли радиоактивни частици във въздуха на съответната територия, на която се намират. Как се работи с дозиметър, който се използа за измерване на радиацията във въздуха, хранителните продукти и строителни материали учениците демонстрираха на форума „Аз променям моето училище“. Те представиха опити от часовете по лабораторна практика за анализ на захари, измерване на радиация и PH.
„Включваме дозиметъра и само за 2 минути той отчита крайния резултат. Ако е по-нисък от 0.2 микросилвъра за час, това означава, че нямаме радиоактивни частици във въздуха. В случай, че резултатът е по-висок от 1.2 микросилвъра за час, това е показателно за наличие на радиация и накрая на дозиметъра с червени букви пише „опасно“, обясниха лаборантите.
С помощта на преносим PH метър те демонстрираха пред публиката как се изследва наличието на киселинност в плодова напитка. В едната епруветка поставиха сок, а в другата вода. При потапяне PH метърът отчете 7.4, т.е. водата е в норма. Пробата със сок от ябълки показа 3.2, т.е. наличие на киселинност.
Учениците посъветваха участниците и зрителите на форума непременно да четат етикетите на стоките, когато пазаруват в магазина. И показах опит, чиято цел беше да установи дали описаното на опаковката отговаря на съдържанието. В първата епруветки поставиха дестилирана вода, във втората – разтвор на глюзока, в третата имаше захароза, а в четвъртата – проба от ябълков сок. При нагряване епруветката с глюкоза стана зелена. Същия цвят придоби и епруветката със сок, което означава наличие на глюкоза, а изводът, който лаборантите направиха е, че опаковката съответства на съдържанието.
Посетителите на форума можеха да се снабдят с най-новите продукти на учебната компания „Скай бюти козметик“, които са без консерванти.
В рамките на проекта за модернизация, през тази учебна година ПГ по хранителни технологии и техника оборудва четири нови лаборатории – по аналитична химия, по микробиология и биохимия, по неорганичана и органична химия.
Училището вече разполага с почвоанализатор, рефрактометър за измерване на захари, алкохолен градус и др, спектометър с LCD екран – един от най-важните инструменти за контрол на качеството, млекоанализатор. Сред новите придобивки са уредите за измерване на енергийната стойност на въглища, пелети и дърва, инверторният електрожен, с който могат да се заваряват различни видове стомана, амперклещи, уредите за дистанционно измерване на температурата.