Социално-емоционалното учене е един от най-важните елементи на успешното съвременно обучение. То помага за изграждането на личности, които да бъдат устойчиви и да се справят с предизвикателствата на новото време. Това каза министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков при откриването на националната конференция „Стратегии, модели и методи на социално-емоционалното обучение в съвременното образование“. Двудневното събитие се организира по програма „Квалификация на педагогическите специалисти“ и се реализира съвместно с Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“.
В обръщението си към участниците министърът каза още, че изкуственият интелект и технологиите ще навлизат все повече в живота ни, но те няма да могат да изградят човешката личност – да развиват уменията, които са ни необходими, за да работим и да живеем успешно. Именно социално-емоционалното учене развива тези умения и помага за изграждането на позитивната образователна среда. Проф. Цоков цитира редица проучвания, които показват как климатът в образователните институции се подобрява, когато децата изграждат умения за работа в екип, учат се на социална устойчивост и управление на емоциите.
„Този тип учене е важен елемент и за превенция срещу агресията. Всички световни тенденции показват тази свързаност – колкото по-развита е позитивната среда, колкото по-напреднала е социално-емоционална интелигентност на децата, толкова повече намалява и насилието в училище“, отбеляза той.
Социално-емоционалното учене залага на специфични методи на преподаване – дискусии, проектно-базирано обучение, ролеви игри, преживявания. Този тип обучение не само намалява стреса при децата и младежите, но повишава мотивацията им, което се отразява благоприятно на техните постижения.
По думите му концепцията за социалното и емоционалното учене е свързана и с прякото и прилагане в образователната система. Една от най-важните стъпки е включването му в учебните програми. В този контекст министърът припомни, че вчера бе даден символичен старт на нов проект, насочен към създаване на компетентностно ориентирани учебни програми.
Ректорът на ПУ проф. д-р Румен Младенов отбеляза приноса на висшето училище към прилагането на социално-емоционално обучение и добави, че получените резултати от проведеното мащабно изследване за тези нови практики в училищата могат да бъдат основа при разработване целите на цялостна Национална стратегия за социално-емоционалното образование.
Събитието започна с майсторски клас „Социално-емоционално образование“ с лектор Иван Тричков – гл.ас. в катедра „Педагогика и управление на образованието“ в ПУ.
В срещата участие взеха директори на центрове за подкрепа на приобщаващото образование, преподаватели от Пловдивския университет, учители и докторанти.