Кукери, стогодишни носии, чипровски диалект и Граовска сватба взривиха публиката на училищен фестивал

0
1004

ОУ „Алеко Константинов“ посрещна 10 училища, които представиха седемте фолклорни области под мотото „Живите традиции – корени и съвремие“

Поздрав към домакини и участници в Дома на културата поднесе вицепремиерът Атанас Зафиров

Кукери, препасали чанове, момичета, облечени с автентични родопски носии на повече от век, тъкане на черги и пресъздаден обичай на чипровски диалект – това бяха само част от впечатляващите изпълнения на сцената на Дома на културата тази вечер. Участниците, аплодирани от препълнената зала, бяха момчета и момичета от 10 училища от страната, приели поканата на домакините от ОУ „Алеко Константинов“ да празнуват заедно под мотото „Живите традиции – корени и съвремие“. Пловдивчани решили да отбележат патронния си празник като отправят покана към учебни заведения, които се намират на територията на седемте фолклорни области. Всяко от училищата дошло и с подарък – изработени от децата традиционни предмети и символи, които ще бъдат подредени в постоянна експозиция в сградата на начален етап. А утре ще бъдат показани в изложба в сградата на Общинския съвет.

Преди началото на фолклорната плетеница директорът на училището Марияна Найденова покани за обръщение вицепремиера Атанас Зафиров, който приветства младите дарования. „Наследник съм на тракийските българи, израснал съм в Странджа, участвал съм в много фолклорни фестивали и веднага мога да се присъединя да танцувам с вас. Опитвам се да предам този дух и на моите деца“, обърна се Зафиров към талантите.

Началото поставиха пловдивчани с мултимедийна презентация и драматизация, в която момичета влязоха в ролите на Песен, Танц и Ритъм с посланието да ги съхраняваме и предаваме на поколенията така, както ги разбираме днес.

Ботев марш, „Хубава си, моя горо“, „Моя страна, моя България“ и „Една българска роза“ прозвучаха в изпълнение на духовия оркестър на СУ „Любен Каравелов“ в Копривщица. В ритъма на Пиринска област поведе публиката НУ „Св. Паисий Хилендарски“ в Банско, а СУ „Св.св. Кирил и Методий“ от Пордим пренесе зрителите в Северняшка област. Обичая „Лазаруване“ с наричания за плодородие и берекет пресъздадоха учениците от ОУ „Св.св. Кирил и Методий“ от Кърджали. Третокласниците от СУ „Св. Климент Охридски“ от Добрич разказаха за поминъка, носиите, песните и танците, както и за характерните музикални инструменти на Добруджанска област, а след това изиграха Данец и право хоро. Със стогодишни родопски носии се появиха за своето изпълнение децата от ОУ „Св.св. Кирил и Методий“ в Момчиловци. Ние сме защитено училище с 40 ученици, но вдигаме шум за 400, всички се познаваме – от най-малките, до бабите и дядовците, признаха децата от смесена паралелка 5 и 6 клас. Те изпълниха единствената родопска песен, в която се пее за работа – „Торнал е Тодьо“. Песента се родила около 24 май 1949 година в Момчиловци, а нейни автори са двама абитуриенти, които не отишли на бала си, защото нямали пари за тоалети. Единият от авторите – Йордан Радичев, впоследствие станал учител, а после и кмет, а другият – Георги Мандов – професор в Софийския университет.

Музикална компилация на тема „Сватба“ представиха участниците от ОУ „Св.св. Кирил и Методий“ в Перник. Неразделна част от ритуала за и кукерите, които вдигнаха шум с препасани през кръста хлопки, гонейки злото. Талантите от 137 СУ „Ангел Кънчев“ блеснаха на сцената с шопски танц. Истинско удивление настана при появата на учениците от ОУ „Петър Парчевич“ в Чипровци, които заговориха на местен диалект, за да пресъздадат традицията по навиване на прежда и тъкане на килими. От 2014 г. чипровските килими са в списъка за културно наследство на ЮНЕСКО. Горди сме, че сме съхранили този говор, в който има даже думи от времето на Аспарух, заявиха децата.

Северняшката област представиха учениците от ОУ „Димитър Димов“ в Ловеч.

ПУБЛИКУВАЙ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.